| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa va spun povestea mea,pana ce am terminat gimnaziu am fost premiant in fiecare an,dar după ce am intrat la liceul sportiv(pentru ca fac sport de performanța) am început sa chiulesc l-a fel ca ceilalți, am trecut ușor primul an de liceu dar pe clasa a-10-a chiuleam cu lunile m-a duceam la un bar de lângă școala si pierdem timpul cu "prietenii" am rămas corigent la romană si mate,pana la urma am reușit sa trec cu chiu cu vai, dar pe primul semestru de pe clasa a-11-a am procedat la fel si am rămas corigent l-a biologie si franceza,acum nu am mai fost l-a școala de o luna,as vrea sa va întreb ce se întâmpla dacă nu m-a mai duc de loc pentru ca îmi e Rușine fata de profesori pe care nu i-am mai văzut de foarte mult timp, voi rămână repetent?

Răspuns Câştigător
| public999 a răspuns:

Buna,
sa stii ca nu este deloc bine ce faci. SI drumul ales de tine nu este chiar atat de corect cum iti pare. Daca ai ajuns sa fii corigent la atatea discipline nu-i deloc bine. Si nici intr-un caz sa nu alegi varianta ca sa nu mai pleci deloc la scoala. Daca te simti vinovat si iti este rusine de profesori deja este bine, inseamna ca iti pare rau si vrei sa te corectezi. Sfatul meu este sa mergi la scoala, lasa rusinea, daca ceva incearca sa vorbesti cu profii si explica-le ca doresti sa recuperezi tot ce ai pierdut si du-te la scoala, nu mai lipsi deloc, incearca sa recuperezi ce ai pierdut si invata, inca nu este nimic pierdut, inca poti termina liceul cu bine alaturi de ceilalti colegi ai tai, daca tu doresti sa te indrepti, profesorii si ceilalti iti vor veni in intampinare, te vor ajuta si sustine. Asa ca curaj si mergi la scoala cat mai curand! Nu lasa sa treaca zilele fara rost, lasa drumurile spre baruri si apuca-te in serios de invatat, totul iti va reusi doar sa iti doresti tu asta! Tu poti schimba viata ta spre bine, doar sa vrei. Sper din tot sufletul ca vei alege drumul corect, asta conteaza foarte mult, crede-ma. Curaj si mult succes!

| Xelon a răspuns (pentru public999):

Mersi de raspun, dar ce o sa pună profa de franceza pe care nu am mai văzuta de 2 luni?

| public999 a răspuns (pentru Xelon):

Cu placere! Nu am de unde sti ce iti va raspunde profa de franceza, urmeaza sa mergi si sa afli. Desigur ca nu te va lauda pentru fapta ta, dar cred ca te va intelege si va fi toleranta cu tine daca te vei duce la toate orele si te vei apuca de invatat. Asa ca nu mai pierde timpul si mergi cat mai curand posibil la scoala. Sper ca te-ai gandit la toata problema asta si ai luat sau vei lua decizia corecta. Gandeste-te ca daca vei merge la scoala si te vei apuca in serios de invatat si de scoala in general, cati oameni vei bucura., vei bucura in primul rand parintii, profesorii, colegii (posibil li s-a facut dor), prietenii (nu cei de pe la baruri) etc. Asa ca succes si dupa ce mergi la scoala poti sa ne scrii aici cum a fost. Succes si curaj!

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Te-ai lasat furat de anturaj si asta nu e bine. Gandeste-te la viitorul tau, nu la ce or sa spuna profesorii. Tu iti alegi singur drumul in viata dupa cum bine vezi, si ce o sa se aleaga de tine daca nu termini nici macar liceul? Fa-ti o lista cu prioritati si urmeaz-o. Totodata, incearca sa ii faci si pe ai tai mandrii de tine.

| danutzu96 a răspuns:

Trebuie sa te duci, e spre binele tau. Daca nu rezolvi corigentele si ramai la mai mult de 3 materii (sau la 3 materii ) esti repetent.