| Casady a întrebat:

TPU! Stie cineva daca oxigenul e considerat conducator de curent electric?

Răspuns Câştigător
| manuel72 a răspuns:

Aerul nu are in compozitia sa numai oxigen, iar in cazul fulgerelor efectul e amplificat de umiditatea din aer care e conducator de electricitate.Parerea mea e ca oxigenul nu conduce curentul.Nu are cum.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| King18name a răspuns:

Logica mea, imi spune ca nu are cum sa conduca curentul electric! daca ar conduce curentul, am fi! laughing

| fightBack a răspuns:

Da

| manuel72 a răspuns (pentru fightBack):

Argumenteaza,sunt tare curios.

| fightBack a răspuns (pentru manuel72):

Ai vazut vreodata un fulger? La trecerea unui curent electric suficient de mare prin aer se mai si produce ozon din oxigen.

| manuel72 a răspuns (pentru fightBack):

Aerul nu are in compozitia sa numai oxigen, iar in cazul fulgerelor efectul e amplificat de umiditatea din aer care e conducator de electricitate.Parerea mea e ca oxigenul nu conduce curentul.Nu are cum.