| Aleexandra14 a întrebat:

Stiu ca ce urmeaza sa povestesc o sa par putin nesimtita, dar credeti-ma ca simt ca mor. M-am saturat de batrani/batrane(unele), sunt de-a dreptul INSURPOTABILE si duse rau cu capul. Eu am crescut impreuna cu bunicii, nasii si verisoarele mele in acelasi bloc, dar acum ne-am mutat extrem de departe asa ca eu nu pot sa nu ma duc acolo sa ies afara. In fine. Acolo sunt numai si numai babe care stau cu ochii pe mine si pe prietenele/prietenii mei ca sa le spuna bunicilor sau parintilor tot ce fac(inventeaza lucruri despre mine) pentru simplul fapt ca mama a avut un conflict cu baba respectiva acum 7 ani. In prezent am 14 aproape 15. Noi cand iesim afara, stam la o scara, vorbim, radem etc, iar ea impreuna cu alte barfitoare ne urmaresc si stau numai cu ochii pe noi. Parintii si bunicii mei nu le suporta deoarece s-au certat cu ele(barfitoarele cartierului). Baba respectiva tot incerca sa ma dea in gat, si sa inventeze lucruri care pe mine, personal ma deranjeaza. De exemplu le spune ca ma sarut(a spus mai urat, dar nu-mi permit sa spun) cu tot baietii pe care ii gasesc la bloc la ea de fata cu ea. Ca ma intind cu ei. Ca am un comportament urat ca ma imbrac nu stiu cum iar celelate babe, normal ca ii tine apararea. De cand si pana unde isi permit ele sa ne faca C***E, NESIMTITE etc. cand ele nici macar ne ne cunosc? Ne tot repeta ca ele nu se pot odihni deoarece suntem galagiosi, nu le lasam, ca ele sunt batrane au nevoie de liniste ca sunt blonave, dar ele la 5 jumatate dimineata sunt la geam si pandesc. Bunicilor le tot baga in cap ca sunt "zvapaiata", "needucata" si alte cuvinte. Dar normal ca nu o crede nimeni pentru ca ei stiu cum sunt eu. Intr-adevar ma inteleg mai mult cu baietii decat cu fetele dar ce legatura are asta? Inca o intamplare ar mai fi, cand stateam la scara si vorbeam cu totii, prietena babei ne-a aruncat apa in cap, iar urmatoare zi cand ne-am intalnit cu ea, pe o prietena si pe mine ne-a bruscat de fata, eu luandu-i apararea ptrietenei mele. Nu le mai suport, in cartierul respectiv sunt urmarita de babe si mosnegi la toate blocurile la care ma duc. Si mai vreau sa evidentiez faptul ca babele respective se mai iau de noi pentru ca ne imbracam cum spun ele "EXTRAVAGANT"(ex:pantaloni scurti si un top sau blugi rupti si un tricou). Pe bune?! Astea sunt haine "extravagante"?! M-am saturat. Incerca sa gaseasca orice numai ca sa ne critice. De ce unele babe si unii mosnegi n-au respect fata de unii adolescenti dar totusi ele/ei vor sa fie respectate/respectati?
>P.s-Nu ma puteti convinge sa nu mai stau acolo deoarece nu pot, este verisoara mea cu care stau + prietenii mei. Si noi nu facem decat sa stam la o simpla scara sa vorbim ca doar nu mai suntem de "jucat in parc" sau "de joculete pentru copii de 7-8 ani".
Multumesc celor care au citit tot si celor care imi raspund.
Sorry, am postat intrebarea pe alt cont dar din pacate acel cont mi s-a blocat(sters) si asa ca am decis sa o pun aici.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Asta se intampla cand ai prea mult timp liber.
Iesiti si voi in alta parte ca sa nu mai aiba ele subiect de discutie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa inteleg ca parintii tai sunt de partea ta... caz in care lasa babele sa vorbeasca. Ala e universul lor, atat au reusit in viata, atat stiu.

| Emma30555 a răspuns:

Asa sunt unii oameni invârsta, cred ca toți adolescenții au avut de furca cu o astfel de " baba" adică o femeie bârfitoare care se ia de tineri, dar sfatul meu este ca ar trebui sa nu mai stați la scara respectiva, mutați va la alta scara sau un pic mai departe, nu mai stați chiar în vizorul lor, fiți mai discreți sa nu va mai vadă, în rest ignor..., ar putea ca un adult unul din părinți sa le spună câteva vorbe cum ar fi faptul ca la vârsta lor ar trebui sa aibă alte preocupări în loc sa judece ce fac niște copii...

| Docmiau a răspuns:

Mergi înainte. Proştii se tratează cu indiferență. Trebuie să rezişti gurii lumii şi să îți urmezi calea ta, oricât de "într-o dungă" ar părea.

Sfat: ar fi păcat să te apuci de alcool, țigări sau altele, doar din cauza anturajului. Stay safe! Vei capta atenția celor serioşi.

| klau074 a răspuns:

Barfitoare sunt peste tot