| Furnicuta000 a întrebat:

Bunicii mei au o vecina (cu care nu mai vorbesc de multi ani, s-au certat) gard in gard cu ea (gard de sarma) iar vecina asta si-a cumparat multe rate si gaste si le-a facut o cusca mai mare fix langa gardul bunicii mele, doar acolo le tine, ea avand o curte foarte mare. Problema e ca sunt foarte deranjante pasarile alea, de fiecare data cand merg la bunici e o galagie de nedescris, nici nu ne auzim daca stam in curte si miroase si urat (gardul care apartine de cusca aceea e chiar la intrare, in fata casei bunicilor acolo unde ei stau cel mai mult). Stie cineva daca exista o lege in acest sens? Daca si cum poate sa rezolve aceasta problema. Cu vorba buna nu se poate, ea zice ca e curtea ei si poate sa isi puna pasarile unde vrea.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Normelor de igienă aprobate prin Ordinul Ministerului Sănătăţii nr.119/2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 15
(1)În gospodăriile unde nu sunt asigurate racordurile de apă curentă printr-un sistem centralizat de distribuţie, adăposturile pentru creşterea animalelor în curţile persoanelor particulare, de cel mult echivalentul a 6 unităţi de vită mare în cazul în care sunt mai multe tipuri de animale şi echivalentul a 4 UVM în cazul în care se cresc exclusiv găini sau porci, calculate conform tabelului de conversie din anexa II la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2016/669 al Comisiei din 28 aprilie 2016 de modificare a Regulamentului de punere în aplicare (UE) nr. 808/2014 în ceea ce priveşte modificarea şi conţinutul programelor de dezvoltare rurală, publicitatea pentru aceste programe şi ratele de conversie în unităţi vită mare se amplasează la cel puţin 10 m de cea mai apropiată locuinţă învecinată şi sursă de apă destinată consumului uman şi se exploatează astfel încât să nu producă poluarea mediului şi risc pentru sănătatea vecinilor, cu obligaţia respectării condiţiilor de biosecuritate.
(2)În gospodăriile unde sunt asigurate racordurile la sistemul centralizat de apă curentă, adăposturile de animale de cel mult echivalentul a 10 unităţi de vită mare în cazul în care sunt mai multe tipuri de animale şi echivalentul a 7 UVM în cazul în care se cresc exclusiv găini sau porci, calculate conform tabelului de conversie din anexa II la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2016/669 al Comisiei din 28 aprilie 2016 de modificare a Regulamentului de punere în aplicare (UE) nr. 808/2014 în ceea ce priveşte modificarea şi conţinutul programelor de dezvoltare rurală, publicitatea pentru aceste programe şi ratele de conversie în unităţi vită mare se amplasează la cel puţin 10 m de cea mai apropiată locuinţă învecinată şi sursă de apă destinată consumului uman şi se exploatează astfel încât să nu producă poluarea mediului şi risc pentru sănătatea vecinilor, cu obligaţia respectării condiţiilor de biosecuritate.
(3)În gospodăriile cu un număr de animale mai mare decât cel prevăzut la alin. (1) şi (2), adăposturile pentru creşterea animalelor se amplasează la distanţă de 50 m de cea mai apropiată locuinţă vecină şi sursă de apă destinată consumului uman.
(4)În mediul urban, prin hotărâri ale consiliilor locale sau prin studiu de impact asupra sănătăţii se pot stabili distanţe de protecţie sanitară mai mari decât cele specificate în prezentul ordin, în funcţie de specificul fiecărei unităţi administrativ-teritoriale."
UVM inseamna unitati vita mare iar pentru alte pasari decat gaini 100 de pasari reprezinta 3 UVM.
Daca cusca nu este la cel putin 10 m de gard atunci bunicii pot reclama la Directia sanitar-veterinara din judet.

3 răspunsuri:
| Balalau95 a răspuns:

La ce a spus Ioandelasal poti sa mai adaugi tulburarea linistii publice, pentru care politia ia masuri imediat (amenda) daca spui ca pasarile alea fac scandal continuu, in general legea se aplica fara dubii noaptea (nu mai stiu ce interval) insa se aplica si ziua daca zgomotul e continuu (faptul ca cineva are dreptul sa dea muzica tare ziua, nu inseamna ca poate sa o tina la maxim toata ziua in fiecare zi)

| AureliusTPU a răspuns:

Puteti face o plangere la politie dar nu stiu cat de folos va fi dar cel mai bine e sa va imprieteniti cu ea si poate merge.