| IubitoareaDePisici a întrebat:

Buna tpu.Suna cam aiurea dar cum as putea sa imi creez singura visele? Adica sa visez ce vreau.Am incercat cu ganditul la ce vreau sa visez.Ma gandesc la acelasi lucru si visez ceva complet diferit.Visez tot felul de ciudatenii.Am sa incerc si chestia cu ziua sa ma prefac ce vreau sa visez adica daca vreau sa visez ca is in padure sa ma prefac ziua in padure. Mai dati-mi voi sugestii.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Visele sunt autonome. Le crează creierul singur, în altă stare de funcționare decât starea de veghe din timpul zilei. Ele nu se crează chiar la întâmplare, regizarea, conținutul lor este legat de re aranjarea informației în creier.
Dta când vrei să creezi un vis, în starea de vis, cu voința ta din timpul zilei, vrei să perturbi acel proces.
Este ca și cum creierul ar face curățenie iar dta ai vrea să dansezi pe unde curăță el și ai împrăștia gunoiul înapoi.
Nu este indicat să faci asta doar ca să te distrezi.
Dacă vrei să îți imaginezi scenete în stare de veghe așa cum îți place ție, fă asta.
Dar nu te băga să faci dta ceva în zona de vis, cu voința ta din starea de veghe.
Acolo creierul știe el ce are de făcut, nu ca să se joace cu tine de-a visatul.

| IubitoareaDePisici explică (pentru sadrian46):

In vis imi pot controla actiunile? De ce cateodata doar ma privesc in vis si cateodata pot face ce vreau. cand ma privesc in vis ma vad pe mine si nu stiu ce fac