| idkjustquestions a întrebat:

Buna TPU! Sunt băiat si am o mică mare problema in legătura cu aspectul nasului meu. Mai exact am un nas destul de mare si încerc exerciții faciale dar degeaba. Întrebarea mea este daca pe viitor se poate sa mai cresc si nasul meu sa nu mai fie asa de mare? Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hello

Depinde ce varsta ai. Daca ai 13 sa zicem, da ai mai avea sanse sa ti se schimbe structura feței. Dar daca ai vreo 16 sa zicem, prea putine sanse.

In afara de operatie estetica, o alta metoda de a face nasul mai putin evident este sa te asiguri ca ai muscatura corecta.
(Adica nu ai underbite).

Daca ai underbite, atunci maxilarul si barbia nu vor mai fi atat de proeminente, scotand nasul in evidenta.

Daca ai muscatura corecta, aceasta o sa creeze o armonie, unde nasul si barbia se echilibreaza reciproc

(Qoves studio au explicat foarte bine conceptul asta).

| idkjustquestions explică (pentru anonim_4396):

Hei,mersi mult de răspuns, chiar vreau sa mi se "schimbe" nasul si răspunsul tau chiar mi-a dat speranța, Mulțumesc mult!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nasul este imposibil sa-l modifici facand exercitii faciale, dar se poate taia sau modela cu bisturiul, evident de catre un medic estetician.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nasul creste in etape pana la sfarsitul vietii, din pacate. Iar exercitiile poate ca ajuta in procent mic, insa nu vei vedea rezultate doar dupa cateva zile ci dupa multe luni, cel mai probabil.

| user1328208 a răspuns:

Fara operatie nu poti face nimic, asa este forma nasului tau si asa este osul forma. Un os poate doar sa creasca nu sa se micsoreze

| VoidEternal a răspuns (pentru user1328208):

Care os, my friend? Piramida nazala este proeminenta doar aproximativ 1.5-2 cm fata de craniu (la un adult), restul e doar cartilagiu si el da forma si marimea nasului.

Oricum, e adevarat, singura modalitate de modificare a formei/marimii nasului este rinoplastia.