| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU sunt clasa 9 si nu-mi place nimica la liceu care sunt profil, colegi, profesori tot urasc ma duc suparat la scoala si ma intorc suparat voiam sa ma transfer inca din semestrul 2 la alt liceu dar directorul nu-mi da drumul urmeaza ca saptamana viitoare sa se duca parinti la director sa-mi ia dosarul ca liceu la care vreau sa ma duc ma primeste si nu stiu ce sa fac m-am saturat de toti de la liceul la care sunt daca nu-mi da drumul ma las de soala pentru ca nu sunt obligat sa ma duc ca vrea directorul (nesimtiul, mincinosul) ce sa fac sunt stresat ori im da drumul ori ma las de scoala?

7 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă discută părinții cu el, te va lăsa.

| GaBByzZuuuuuu explică (pentru anonim_4396):

Frate asa a fost si in semestrul 1 cand am vrut sa ma transfer din al2lea o spus ca trebuie sa fac un an la el o mintit

| anonimaaa01 a răspuns:

Cum sa nu te lase directorul sa te muti la alt liceul..doamne

| oOAnonimăOo a răspuns:

Si eu sunt in clasa a 9-a si in primele saptamani si eu m-am simtit exact asa. Nu mai aveam prietene, un baiat cu care ma intelegeam foarte bine a inceput sa aive fite si sa nu ma mai bage in seama (si pentru ca mie imi si placea de el m-am simtit si mai rau), simteam ca profesorii nu ma suporta si asa mai departe.
Si eu m-am gandit sa ma mut dar un singur lucru ma mai tinut acolo la liceu...muzica..era un liceu de muzica si nu am putut sa renunt la aceasta sansa deci am continuat sa merg la acest liceu...acuma am terminat clasa a 9-a si deaja totul este okey..ma inteleg cu aproape toate persoanele din clasa. am note destul de bune si imi place foarte mult aici.
Deci raspunsul:
Incearca sa gasesti ceva ce te leaga de acel liceu: un baiat, o fata, un profesor, o materia; iar daca nu gasesti nimic inseamna ca chiar nu este locul tau acolo si ar trebui sa te transefi.

| GaBByzZuuuuuu explică (pentru oOAnonimăOo):

Este o alta problema urasc tot ce ma inconjuara la liceul asta zi de z i ma stresez si ma gandesc timp de un an ce o sa fac daca nu o sa ma transfer o sa ma las de scoala urasc liceul sper sa ma transfer cat mai repede si urgent

| oOAnonimăOo a răspuns:

Sa te lasi de scoala nu este o varianta. Daca acuma fugi de probleme (in cazul tau colegii sau profesorii) asa o sa faci toata viata si asta nu este bine. Trebuie sa lupti impotriva problemelor. Daca chiar nu iti place acel liceu, transferate, dar nici intr-un caz nu te lasa de scoala.