| MilkWithCereals a întrebat:

Sunt clasa a 7-a si fiind perioada tezelor, am foarte mult de invatat. Si nu doar la mate si romana. Problema este ca am ajuns pana la epuizare, sunt extrem de obosita si in fiecare dimineata ma trezesc greu. Invat la fiecare materie, imi impart timpul pentru toate. Am ore de dupa-amiaza, 3 zile pe saptamana am 7 ore. Este prea mult straight face Ce as putea face? Chiar daca e perioada tezelor, profesorii nu o lasa mai moale. Decat vreo 2-3 la materii neimportante...De exemplu tehnologie. :\
As aprecia daca mi-ati putea da niste sfaturi. Dau funda...happy

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

In primul rand tin sa te felicit,ca doresti cu toata ardoarea,sa inveti bine pentru toate materiile!(Altii,de varsta,tot spun ca se plictisesc si nu mai stiu ce sa faca!?)
Oboseala poate sa apara si pe fondul lipsei de odihna,a stersului,dar si din cauza lipsei de vitamine si mai ales minerale.
Cauta la farmacie,un complex,care sa contina:calciu,magneziu, potasiu(aceste minerale te pot ajuta sa treci mai usor peste aceasta perioada), dar daca gasesti impreuna cu fier, vitamina B6, este si mai bine(acestea ajuta sa se asimileze primele doua minerale,mai bine).Nu este nevoie sa cumperi medicamentele cele mai scumpe(farmacistele,de obicei recomanda ce este mai scump,pentru profit),deoarece sunt si firme romanesti care produc medicamente bune(Biofarm,Parapharm,Labormed).
Poti consuma si unele produse alimentare care contin,calciu(lapte,produse lactate,galbenus,conopida,seminte susan,soia,telina,mazare,fasole,sardele din conserva),magneziucerealeintegrale,nuci,alune,smochine,migdale,mere,legume verzi,lapte,oua,ciocolata,crustacee),potasiu(cartof,rosii,seminte floarea soarelui,grapefruit,portocale,mere,struguri,banane,lapte,ceai),fier(galbenus,cereale integrale,ciuperci,smochine,stafide,caise,spanac,urzici,cartof fiert in coaja,migdale, fructe cu coaja lemnoasa).Si sa te hidratezi(mai ales cu apa), cat poti de mult.
Dupa ce termini cu scoala, niste analize nu ti-ar strica, cu trimitere de la medicul de familie(pentru a nu plati ).
Bafta la teze!

3 răspunsuri:
| ღEυCαρѕυηαTυAηαηαѕ a răspuns:

Buna! Hmm, foarte complicat ceea ce zici si parca asta simt si eu si cred ca cu toti din CLASELE 8-12. Dupa ce vi de la scoala poti dormi o ora fix dupa ceas si dupa vei fi mult mai fresh si cu mai multa pofta de invatat. Eu asa fac. happy Succes.

| ElenaSA a răspuns:

Incearca sa iei note la materiile la care nu ai macar 2 note si invata pentru teze.La celelalte materii citeste lectia de vreo doua ori si fa-ti temele. Acum interesul profesorilor este de a pune note pentru a avea fiecare situatia clara.

| ionutalex13 a răspuns:

Ca sa retii mai bine du te la plafar si cumpara rozmarin.este foarte bun pentru memorie.