| RaduRadic a întrebat:

Salut.Sunt in clasa a9a pe profilul mate info intensiv.Am intrat cu media 9.64.Am un program foarte aglomerat iar anul acesta sunt dupa amiaza lucru care imi limiteaza perioada de invatare(2zile/saptamana-13-20; 3zile/saptamana-14-20).Prietenii mei care au terminat liceul si au luat in bac note mari (9.85,9.70)mi-au zis sa ma axez pe materiile profilului:matematica, informatica, fizica si romana dar si sa lucrez din greu pe ele si sa nu invat ca blegu la toate materiile deoarece nu ma ajuta cu nimic. Problema e ca matematica si informatica sunt materii la care trebuie sa lucrezi daca vrei sa faci performanta iar eu nu am timpul suficient pentru a lucra cat doresc la ele deoarece mai sunt fizica si romana iar practic timpul se imparte la 4. Mi-am intrebat si colegii de clasa dar si pe altii de la celelalte clase cu privire la perioada pe care o acorda studiului si mi-au zis ca nu lucreaza seara deoarece sunt foarte obositi si lucreaza dimineata.Rog sfaturi, pareri! Va rog sa imi spuneti cum mi-as putea organiza timpul pentru aceste materii de baza cat mai bine!

1 răspuns:
| aneliram a răspuns:

Lucrezi in weekend, in pauza, in autobuz (daca faci naveta), altfel nu vad cum ai putea face..., decat sa renunti tu la ceva sau in cel mai rau caz sa chiulesti de la scoala (glumeam), daca timpul e limitat.