| AlexAL275 a întrebat:

Sunt clasa a 8 si mai am putin pana la examenul de capacitate. Aveți niște sfaturi sau moduri de învățare mai rapidă și eficientă? Ps: Aș vrea și o oră la care trebuie să adorm si sa ma trezesc pentru că eu mă culc tarziu pe la 01:00 sau 03:00

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Acum e important sa incepi sa recapitulezi ce ai invatat deja.
Invatatul eficient are cateva reguli: sa inveti zilnic, constant; sa nu ai lucruri care sa te distraga in camera (telefon, calculator, TV), sa faci mici pregatiri inainte (sa nu folosesti televizorul sau telefonul macar 30 de minute inainte de a te apuca sa inveti, sa mananci, sa bei apa, sa folosesti toaleta asa incat sa nu fii nevoit sa te intrerupi pentru asta). In camera in care inveti trebuie sa fie cat mai liniste, lumina adecvata si sa fie foaret bine aerisit. La fiecare ora de invatate bine sa faci o pauza de 5-10 minute, in care sa bei apa, sa mergi la baie, sa mananci un patratel de ciocolata sau un mar, sa stai 2-3 minute cu ochii inchisi sau sa te uiti pe fereastra, sa vorbesti putin cu familia. Atentie! in pauzele astea nu folosi ecrane sau muzica, chiar daca aparent te relaxeaza, de fapt iti obosesc creierul. Fa-ti un program de invatare de care sa te tii. Adica stabileste: azi invat cinci lectii la romana si fac 30 de probleme. Ai grija sa fie foarte aproape de maximul pe care il poti face (nici prea mult fiindca vei fi nevoit sa abandonezi, nici prea putin ca vei pierde timp). Ai grija sa nu incalci programul stabilit. Inceteaza invatatul cu 30 de minute inainte de culcare (timp in care iti faci un dus, te speli pe dinti, citesti cateva randuri, eventual asculti o melodie).
Orele de somn variaza mult intre oameni. Stiu ca e sanatos sa te culci devreme si ti-as recomanda sa fii la ora 23 in pat. Mai bine te trezesti mai dimineata (daca te culci al 21, te poti trezi la 6 fara probleme) si mai inveti o tura dimineata, cu mintea limpede. Insa cand eram de varsta ta, nu prea respectam asta, fiindca seara aveam mult spor la invatat. Asa ca ma culcam si eu la 1 si ma trezeam cu greu sa ma duc la scoala (trebuia sa ma trezesc la 6.10). In fiecare dimineata imi promiteam ca azi ma culc mai devreme, dar nu o faceam decat foarte rar (poate o data pe saptaman)