| laurasandu a întrebat:

Sunt clasa a VIII a si la anul voi pleca la liceu. Mi-e teama ca atunci când voi ajunge la liceu nu ma voi putea obisnui si nici prieteni nu as putea sa imi fac... Chiar vreau sa ma integrez si sa am multi prieteni, perioada licelui chiar vreau sa fie una frumoasa. Si in gimnaziu am prieteni, dar mai putini. Sunt destul de sociabila si prietenoasa. In schimb imi este frica sa nu fiu judecata sau sa fiu luata la misto.

Ce credeti? Ce as putea sa fac?

7 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Iti faci prea multe griji.
In liceu vei da peste tot felul de persoane, important e sa ai grija ce fel de prieteni iti faci.

| aimullah123 a răspuns:

Nu ar trebui sa faci nimic. Sunt doar niste ganduri. Fenomenul asta in care te proiectezi pe tine in viitor si iti imaginezi ce o sa se intample, in psihologie se numeste spotlight efect. Si eu credeam ca nu o sa ma integrez undeva si tot asa ma gandeam si adevarul a fost exact invers.

| Felissa13Eden a răspuns:

Nu e asa important sa ai multi prieteni la liceu, pentru ca se pierd legaturile la terminarea lui.E foarte bine ca esti prietenoasa, o sa te cunoasca mai multi oameni asa, dar nu trebuie sa fii prietena cu toata lumea(o s vezi asta mai tarziu).
In primele zile de scoala o sa vezi sigur persoanele cu care o sa te intelegi, nu e foarte complicat.Toata lumea se sperie de liceu, dar nu e mare diferenta fata de generala, atat doar ca toti vor sa fie cunoscuti.

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

Nu iti face griji, eu nici macar nu am avut un prieten de incerdere in gimnaziu, am intrat anul asta la liceu si am o groaza de oameni de treaba care nici macar nu se compara cu cei din gimnaziu, ideea e sa gasesti oameni care au interese comune cu ale tale si vei putea sa te integrezi usor. Bafta multa si an nou fericit!

| laurasandu explică:

Multumesc pentru sfaturi!

| laurasandu explică:

Fiecare m-ati ajutat cu cate un sfat bun, asa ca mi-e greu să dau funda cuiva. Considerati ca aveti toti funda! Multumesc mult!

| Girl228899 a răspuns:

Oamenii sunt din fel şi fel de categorii. Nu te vei putea integra acolo unde chiar nu ai ce cauta. Ideea e sa gasesti persoane care sa fie asemanatoare caracterului tau. Nu trebuie sa stai sa te milogesti de ei sa te primeasca, iar la liceu cel putin in cazul meu(am fost judecata in gimnaziu o gramada), nu am fost judecata in toti cei 4 ani de liceu. Fii draguta cu oamenii, dar nu fii draguta cu cei care se poarta mizerabil cu tine din x motive. N are rost. Liceul nu tine numai de distractie, o sa ai parte si de amintiri frumoase, mai ales daca veti fi un colectiv unit.