| LittleMissCupcake a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si imi este tare teama de acest an, pentru ca vreau foarte mult sa intru la un liceu foarte bun. Eu invat mult, iar mediile mele de pana acum sunt: in clasa a V-a am luat 9, 61; in clasa a VI-a am luat 9, 71; iar in clasa a VII-a am luat 9, 67. Credeti ca sunt medii mici? Credeti ca daca anul acesta o sa iau o medie asemanatoare cu acestea sau mai mare o sa intru la un liceu bun?

Răspuns Câştigător
| NicolaVlad a răspuns:

Sunt bune mediilehappy Stai linistita dar conteaza de tine cum inveti Si eu am trecut in clasa a VIII a E cam greu la inceput cu geometria in spatiu. Acum 50% conteaza evaluarea nationala tongue Succes

11 răspunsuri:
| վፀiፀፀ a răspuns:

Heii`! Si eu am intrat in a8a,e destul de greu:-

| AuDreY a răspuns:

E adevarat ca sunt altii cu medii si mai mari, dar trage tare pe examenele de la sf clasei si o sa iti mareasca nota.
Sa zicem ca si la examen ai luat o medie de 9.60, o sa poti sa intrii la licee bune. Eu sunt in cosbuc ( Bucuresti ) si ultima medie a fost 9.30 si ceva, deci ai sanse
bafta

| MadnessCaffe a răspuns:

Da sunt medii mici, ar trebui sa te spanzuri.

Daca sistemul de notare este 1-10 de ce mai intrebi daca e medie mica?

Nu vad rostul intrebarilor tale, ai pus intrebarea sa te lauzi sau ce?

Daca tu crezi ca 9, 60-9, 71 e medie mica, inseamna ca nu te duce capul pentru mediile alea.

De unde sa stim noi daca intri la un liceu bun? Tu alegi optiunile, nu avem noi de unde sa stim ce pui tu pe foaie si ce alege calculatorul.

@Loveis4free Stii ca suntem oameni nu? Nu cred ca suntem facuti sa invatam de 10, 00. Eu zic ca 9, 61 e foarte bine, sunt destule licee bune pentru media respectiva.Tu crezi ca un liceu bun se clasifica dupa top? Crezi ca trebuie neaparat sa intri la Sava,Lazar, alte licee de genul ca sa poti invata? Cand va aud pe toti cu 9, 60 e mica pune-te cu burta pe carte, imi vine sa va strang de gat.Iti zic eu medie mica : 2, 3, 4,5 alea sunt medii mici.De cand e 9 medie mica? Voi nu ganditi.

| Jigsaw a răspuns (pentru MadnessCaffe):

Nu o puteai spune mai bine.

| LittleMissCupcake explică (pentru MadnessCaffe):

MadnessCaffe nu am pus intrebarea sa ma laud, ci am pus-o sa vad daca altii cred ca mediile mele sunt mici( oricum nimeni nu stie cine sunt), pentru ca sunt intr-o clasa FOARTE grea in care nimeni nu are medie mai mica de 9. Codasii clasei au mediile intre 9, 00 si 9.49. Vreo 9-10 elevi de la mine au media 10 pe linie.

| MadnessCaffe a răspuns (pentru LittleMissCupcake):

Cum am mai zis, daca tu spui ca 9, 71 e medie mica inseamna ca tu nu stii sistemul de notare. Uite iti dau eu mura-n gura ca la media 9, 71 vad ca nu stii sistemul :

1-4 = Mica
5-7 = Medie
8-10 = Mare

Acum ai inteles? Nu trebuie sa ai 10 pe linie, astia care au 10 pe linie sunt doar tocilari.

| Loveis4free a răspuns:

Poate o sa intri dar cu mediile tale eu nu pot sa te cred cand spui ca ai invatat mult si vrei sa intri la un liceu foarte bun. As zice mai degraba ca habar nu ai ce inseamna mediile astea pe care tu el consideri mari si pentru care "ai muncit". Daca vrei un liceu foarte bun, atunci ar fi trebuit sa te pui cu burta pe carte si sa ai niste medii cu care intrai la siguri printre pimii, nu sa te mandresti su o medie de 9, 61. Am prietene pe care nu le duce capul la prea multe, dar sunt in stare si sa toceasca o napte intreaga numai ca sa ia un 9 si de multe ori cand le sun sa stam la taclale numai cu cartea de fizca in brate le gasesc. Pentru performante mari trebuie sa faci si multe sacrificii, (bineinteles asta daca nu oi fi vreun Enstei care cum descide o carte gata stie ce scrie in ea). Eu iti sugerez sa te pui bine cu burta pe carte daca chiar vrei sa ajungi la un liceu bun, mai ales ca, cls a8a e una care iti poate decide viitorul datorita examenelor.

| ZaineaM a răspuns:

Eu pana acum am 9.42 si pot sa intru unde vor muschii mei momentan. acum sa vad cum fac cu examenul si cu notele de anul acesta. sunt tot a 8 a

| OwlMyGod a răspuns:

Ai medii destul de mari.happy si eu sunt a 8 a si am medii aseamanatoare... tot ce'ti spun : NU O DA IN BARA LA EXAMENE!
un prieten avea 9.80 media gimnaziala si a luat 7 in exeamnul l mate si ia scazut medi la 8 si ceva... daca iei note meri in examene poti intra la un liceu foarte bun big hug MULT NOROC!

| MasterIT a răspuns:

Eu zic ca da nu sunt note mici mie mi se par foarte bune.
Eu sunt tot a 8-a si am avut mediile in ordine asta 9, 78, 9, 90, 9,97.

| Otilya a răspuns:

Stai linistita!laughingEu sunt in clasa a-IX-a si stiu cum e.Cand eram in clasa a-VIII-a imi faceam griji desi aveam medii mari in celelalte clase.Nu iti fa griji si invata la fel pana acum ai sanse foarte mari sa ajungi la lceul dorit! big grin