| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Sunt clasa a XII a și anul acesta am bacul. De când cu statul acasă am început să fiu cam leneș, mă culc la ora 03:00 și mă trezesc pe la 12:00. De învățat, nu mai învăț. Practic îmi petrec toată ziua pe telefon în pat. Motorașu meu nu mai vrea să învețe, găsește alte lucruri de făcut. Ce să fac? Îmi trebuie un program, nu? Mie frică ca după atâta stat să nu uit ceea ce știam la materiile la care dau bacul. Am mai încercat să-mi fac un program, dar este foarte greu. Ceva sfaturi?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Noi doi am mai vorbim si parca promise-se-si ca vei incerca sa schimbi acest program haotic, sa te odihnesti noaptea si sa pui mana serios pe invatat, ca esti pe ultima suta de metri si decizia viitorului pe urmatorii 40 de ani, depinde de acest moment.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Înainte de program, ai nevoie de o motivație. Dacă nu ai motivație, degeaba program. Dacă închizi telefonul, ce faci cu motorașul? Tot în pat stai cu el? Fără bac, ce o să faci? Tot în pat o să stai și pe urmă, fără bac? Tot așa poți să renunți și la școală, dacă tot nu te interesează.

| Mtoni a răspuns:

Încearcă întâi să faci o listă cu activitățile pe care le faci momentan pe telefon și timpul acordat lor, apoi începe să limitezi timpul acordat pentru jocuri și înlocuiești cu timp de studiu, plimbare...