| bianca898 a întrebat:

Mereu când ies și eu afară sau mă văd cu o prietenă se plâng ai mei ca ce nu am de învățat și mereu mă disperă, nu înțeleg ca eu dacă mereu stau în casă intru în depresie și oricum aș dormi toată ziua din cauza depresiei. Când ies cu o prietenă măcar petrecând timp cu ea simt ca mă mai înțelege și mai mi se reduce din depresie, mai uit de probleme etc. Dar m-am săturat mereu aceeași poveste cu ai mei și după dacă stau toată ziua în casă zic ca n am făcut nimic, chiar o data am stat acasă sa învăț și după s au plâns ca am stat toată ziua în casă și n am făcut nimic cu toate ca toată ziua am stat sa învăț și ca trebuie să fac și eu ceva să mai ies din casă. Eu nu mai pot așa, ce să fac să le explic ca și atâta școală și învățat e prea mult și te obosește psihic și mereu sunt nemulțumiți orice aș face.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depresia apare cand stai online si nu inveti, cand te ocupi de ceva nefolositor, pierzand timpul inutil, cand nu ai un tel in viata si mergi in deriva.
De ce nu te duci la un psihiatru, sa te evalueze si sa vada in ce stadiu esti?
Daca parintii tai se plang de tine, inseaman ca au motive serioase, fiindca nu inveti si pierzi timp inutil.

Ai sambata si duminica dupa amiaza cand poti sa iesi cu prietena ta sa te relaxezi, in rest, mergi zilnic la scoala iar dupa ore pui mana si inveti, ca oricum se insereaza devreme si nu ai cand sa mai iesi afara dupa 7 seara.

Stai sa vezi cum este cand terimini liceul si trebuie sa te duci zilnic la munca, sa te vad atunci de cine te mai plangi, ca timp de iesit nu mai este si nici odihnita prea multa nu mai ai parte, dupa 8 ore de munca.

| dullcat a răspuns:

Buna.Parintii tai ar trebui sa citeasca despre nevoile unui adolescent, aici intrand de sigur si Portia de socializare saptamanala alaturi de prieteni.

| Markos1111 a răspuns:

Care este problema ta? De ce ai depresie? Trebuie sa vorbesti cu cineva despre asta si sa găsești o rezolvare