| justagirl21 a întrebat:

Buna,TPU, sunt foarte nelinistita din cauza ca peste o zi am examen la engleza. Nu am mai dat pana acum vreun examen deoarece sunt pe cls a 8-a si acesta este primul meu examen...deci,mi-e foarte frica si speram sa ma ajutati un pic si pe mine. Daca ati dat examenul la engleza pentru bilingv ca sa intrati l a liceul dorit, imi spuneti si mie cum este? adica la cel scris nu mi-e chiar asa frica dar la cel oral da! poate voi o sa ziceti ca este cel mai usor, insa va rog descrieti-mi cam cum se desfasoara...cam ce fel de intrebari o sa primesc, sau daca voi primi un text in fata pe care sa-l citesc, va rog m-ati ajuta enorm! funda! GaRaNtAt!

Răspuns Câştigător
| TearsOfBlood a răspuns:

Nu stiu sigur pentru. ca nu am ajuns inca intr-a 8-a sunt abia a 6-a dar am dat examen cam greu intr-a patra pentru clasa de engleza avansata si am iesit pe locul 3 cu 99 de puncte...
Pe mine m-a pus la oral sa conversez cu un coleg despre un subiect tras la sorti.
Si la scris m-a pus sa scriu un text.
Depinde cu cine te pune sa vorbesti la oral.
Daca te pune cu un coleg e grozav probabil(secretul e sa iti cunosti colegii cat mai bine:poti tu sa ii faci pe ei de ras si sa nu zica nimic sau ei pe tine).
Daca te pune sa citesti un text e bine si asa...
Nu conteaza ce iti da sa citesti...
Doar sa stii sa pronunti.
deci ar fi tare sa cauti niste texte prin carti si sa le citesti cu voce tare ca sa te ajute cineva la pronunctie daca nu te descurci asa bine.
Ce fel de intrebari o sa primesti nu stiu exact dar ar trebui sa inveti foarte bine.
Eu sunt sigur ca as trece un examen de a 8-a cu brio.
Sper ca te-am ajutat!