| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 10-a si ma gandesc ca pe viitor sa merg la o facultate de arhitectura.La desen nu-s chiar bun dar ceea ce ma face sa merg spre arhitectura e faptul ca imi place sa construiesc/proiectez in si cu ajutorul programelor 3d gen google sketch up.Credeti ca aceasta pasiune si cu niste meditatii la desen ar face un arhitect peste ani din mine sau e greu? Stiu ca e important sa stii sa desenezi bine si sa ai imaginatie insa cred ca te mai invata la facultate ce elemente se imbina bine in proiectarea unei locuinte...Voi ce spuneti ce ma sfatuiti?(astept cat mai multe opinii)

5 răspunsuri:
| Brâncuşi a răspuns:

Vei avea nevoie de multă matematică în viaţă şi formule cât se poate, e bine ai gusturi bune, dacă ai talent chiar te îndrum să te duci acolo, cât timp ţie îţi place nu mai este nevoie de părerile noastre.
O seară plăcută!

Răspuns utilizator avertizat
| anytzza97 a răspuns:

Arhitectura este una dintre cele mai grele facultati, dar merita! Din cate stiu eu va trebui sa faci pregatire in clasa a 12-a sau a 11-a cu un profesor de acolo, sa iti spuna ce si cum, daca te pricepi, daca are rost. poti face niste cursuri de desen pe natura moarta ( pentru ca din cate stiu asa ceva se va da la examen + o proba de arhitectura ( mai multe constructii) dar nu e foarte greu. Dupa parerea mea, in caz ca esti la un profil uman, nu are rost sa te complici... la arhitectura ai nevoie de multa fizica si matematica. Este o profesie frumoasa, banoasa si foarte interesanta. Ai foarte mult de invatat, dar eu cred ca merita sa incerci. Trebuie sa ai talent la desen destul de mult.dar cu multa munca va iesi ceva... Bafta! Sper sa te descurci! Si eu tot arhitectura as vrea sa fac pe viitor, dar mai am 4 ani pana la facultate.

| BTWIN a răspuns (pentru anytzza97):

Sunt mate-info, intensiv mate nu info

| anytzza97 a răspuns (pentru BTWIN):

Si eu tot pe mate-info, intensiv engleza. Incearca sa exersezi la desen. Cu multa munca, totul e posibil. Nu ai nevoie de de cine stie ce talent, sa fi un al doilea da Vinci, pentru ca la arhitectura vei face mult desen tehnic, nu o vei picta pe Monalisa. Bafta! Sper ca te vei descurca!