| Taehyunv a întrebat:

Sunt în clasa a 9a. Acum câteva luni am scris ca sunt hipoacuzica cu o singura ureche și am mai zis ca majoritatea colegilor nu socializează cu mine. Ei bine, ceilalți colegi îmi spun bună, dar nici nu stau de vorba cu mine pentru ca și-au dat seama ca nu înțeleg prea mult. Cum ii înțeleg pe profesori când dictează și pe colegii mei nu? Cum e posibil asa ceva? Ar trebui sa ii înțeleg și pe colegi asa cum ii înțeleg pe acei profesori. Am mai și menționat ca am fost la școală pentru elevi cu deficiente de auz și era mult mai bine ca ma simțeam în largul meu.Eram foarte sociabila atunci. Dar aici, elevii sunt prea diferiți și nu vrea sa înțeleagă ca e prea greu pentru mine sa ii înțeleg ce îmi spun. Oricum, începând din septembrie, ma voi transfera la un liceu de arta deoarece acolo am prieteni și sunt mai înțelegători. Sunt priceputa și la arta și de aceea vreau sa ma duc acolo. Sfaturi, va rooog! Sa rămân sau sa ma transfer?

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Trăim niște vremuri afurisite în care oamenii sunt din ce în ce mai puțin îngăduitori cu cei care li se par inferiori, mai puțin populari, mai fără importanță, din punctul lor de vedere. Dacă sunt nepăsători și nu te simți în largul tău printre ei, ar fi mai bine pentru tine să te transferi.

2 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Normal mi s-ar fi părut ca cineva (tu sau diriginta, dacă ție îți era jenă/rușine) să le spună celor din clasa ta că ai probleme cu auzul și că trebuie să-ți vorbească mai rar, mai tare ori mai clar ca să te poți înțelege cu ei. Și asta încă din prima zi (cred însă că nici acum n-ar fi prea târziu) dar, dacă tot spui că dincolo ai prieteni și sunt mai înțelegători cu tine, poate ar fi mai bine să te transferi.

| Taehyunv explică (pentru Raven):

Pai, ei știu încă din prima zi ca am o deficienta de auz, dar vad ca sunt tot cam nepăsători.

| Raven a răspuns (pentru Taehyunv):

Trăim niște vremuri afurisite în care oamenii sunt din ce în ce mai puțin îngăduitori cu cei care li se par inferiori, mai puțin populari, mai fără importanță, din punctul lor de vedere. Dacă sunt nepăsători și nu te simți în largul tău printre ei, ar fi mai bine pentru tine să te transferi.