| Anonim0078965 a întrebat:

Sunt in clasa a8a si urmeaza sa dau examenul de capacitate...ma rog, nu asta ma nelinisteste happy Pe viitor as vrea sa devin profesor de limba romana, dar parca in clasa a 9a nu as vrea sa merg la profilul pedagogic (care am inteles ca este folositor pentru un viitor profesor), eu as dori sa urmez filologia.Ce ma sfatuiti sa fac? sa urmez totusi profilul pedagogic sau si filologia ma ajuta? Cu ce as fi in avantaj daca as urma profilul pedagogic(profesorii care au facut profil pedagogic, au salariu mai mare sau alte facilitati?) Va rog sa ma ajuta-i ca nu stiu ce sa fac...

Răspuns Câştigător
| alialinu75 a răspuns:

Poti sa urmezi si filologia deoarece acest profil profil se axeaxa mult pe romana si limbi straine, iar dupa ce termini liceul poti urma o facultate de pedagogie. in ceea ce priveste salariul nu stiu. dar de obicei pana termini liceul iti schimbi opinia despre ce vrei sa devi. alegerea este a ta asa ca fa ce crezi ca e mai bine pentru tine

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Salariul unui dascăl se majorează în funcție de vechime, dar și de gradele didactice obținute, pe parcursul anilor de predare în învățământ.
Indiferent de liceul urmat, pentru a deveni profesor cu specializarea în limba și literatura română, trebuie să urmezi o facultate de litere. Te aștept! big grin

| AndreeaIII a răspuns:

Pedagogicu este putin mai bun, pentru ca el se bazeaza pe a deveni profesor, dar este buna si filologia, si daca vrei sa devi profesor de romana poti urma filologia caci si de acolo poti deveni asta