| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a8a, si vreau sa merg la liceu la profilul de "Stiinte ale naturii".
As vrea sa stiu ce materii se fac, si la ce voi da BAC-ul pentru intrare la facultate?
Dupa ce termin liceeul vreau sa urmez farmaceutica.
Este o alegere buna?

1 răspuns:
| RXN a răspuns:

La Stiinte ale naturii o sa faci multa chimie, fizica, matematica si biologie, teze vei da la romana si matematica obligatoriu, iar la alegere doua din fizica, biologie si chimie.
BAC-ul, din cate imi amintesc, se da la romana, matematica si la alegere, una din materiile de profil.
Materiile sunt cam aceleasi, o sa ai in plus TIC, logica[apoi in aX-a psihologia, in aXI-a economia si in aXII-a filosofia], informatica si ceva optionale.
Daca vrei la farmaceutica, e o alegere extrem de buna.happyBafta multa.big hug
[Sper sa nu-ti fi dat informatii eronate.laughing]