| anonim_4396 a întrebat:

Termin clasa a 8 a si nu stiu la ce profil de liceu sa dau.Mama vrea sa dau la mate-info insa eu vreau la stiinte ale naturii. Toti spun ca la mate-info intra doar cei destepti, dar nu e asa.As vrea sa merg acolo ca sa creada lumea ca sunt desteapta. Insa as vrea la stiinte ale naturii, dar lumea o sa spuna ca am intrat acolo pentru ca nu am luat o nota buna...
Unde sa merg? Mama mea e multumita de mine si la stiinte ale naturii.
Ce materii se fac la mate-info si ce materii se fac la stiinte ale naturii?
Chiar nu stiu ce sa aleg.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu cine este lumea care spune ca la mate-info intra doar cei destepti, dar eu cred ca tu exagerezi si transformi in norma parerea a 3-4 persoane care nu sunt nici macar specialisti in domeniu. Exista clase de mate-info la care se intra cu note de 3 si 4 si clase de stiinte ale naturii in care se intra cu medii peste 9, 50.
Tu trebuie sa te gandesti ce vrei sa faci in viata dupa liceu si sa te canalizezi inspre asta. daca vrei sa faci medicina sau ceva legat de ea, biologie, chimie, fizica, atunsi e bine sa mergi la stiintele naturii. Evident, alege un liceu in care media sa fie cat de mare poti, astfel incat sa fii printre copii cu aceeasi valoare ca tine. Daca vrei as mergi pe linia programare, inginerie, contabilitate, etc, e mai bine sa mergi la mate-info. Daca nu vrei sa faci o facultate si vrei sa muncesti dupa terminarea liceului, e bine sa iti alegi un liceu la care sa inveti meseria pe care ti-o doresti.

| WeakCats a răspuns (pentru Brigaela):

Eu vreau foarte mult la stiinte ale naturii la liceul stefan cel mare din suceava.Toti spun ca la mate-info e cel mai bine, dar mie nu-mi place.Tu spui ca nu pot intra la o facultate buna de la stiinte ale naturii?

| Brigaela a răspuns (pentru WeakCats):

Ba da, sigur ca poti intra la o facultate buna. Poti intra in primul rand la medicina, care ramane cea mai buna si mai grea facultate. Poti intra la facultati de tip farmacie, fizica, chimie si biologie, facultati foarte grele si interesante, care iti pot oferi joburi foarte bine platite, de exemplu fizician la laserul de la magurele, farmacist la o mare firma de medicamente, inginer chimist intr-o multinationala de profil. Atata timp cat tu inveti foarte bine, esti olimpica si faci performanta la scoala, vei intra la o facultate foarte buna, indiferent ce profil faci, sunt facultati foarte bune si locuri de munca foarte bune pentru toti tinerii de valoare.

| anonim_4396 explică (pentru WeakCats):

Liceul Stefan cel Mare e recunoscut pentru rezultatele sale la disciplinele matematica-informatica(prin recunoscut ma refer la nivel de judet, desi ocupa un loc destul de bun si in clasamentul national)Asta nu inseamna ca la celelalte profile(mai ales la bio-chimie)intri cu note mici.Cat despre. faptul ca esti mai desteapta daca dai la matematica-informatica, nu e adevarat.Depinde ce vrei sa faci mai departe. Daca vrei sa dai la medicina de exemplu, nu te ajuta cu nimic mate-info.

| WeakCats a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu chiar imi doresc la stiinte ale naturii, iubesc biologia chimia si din astea.

| anonim_4396 explică (pentru WeakCats):

Si eu îmi doresc.Doar ca e prea târziu. Daca tot iti plac materiile astea, nu înțeleg de ce te mai gandesti.E mult mai bine sa alegi profilul asta decat sa faci ceva ce nu iti place.