| Bordey_valy_1969 a întrebat:

Sunt in primul an de liceu la profil mate-info si inca nu sunt destul de hotarata la ce facultate as putea sa dau. Am ales mate-info fiindca de aici pot alege din o gama mai larga de facultati, dar pasiunea mea este cu adevarat engleza. Acum nu stiu ce sa fac si unde sa ma transfer ca sa-mi fie bine si sa-mi urmez si pasiunea. Imi puteti da un sfat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti urma orice facultate indiferent de profilul liceului absolvit. Iti trebuie diploma de bac si cunostinte in domeniul facultatii la care dai(asta pentru a-ti fii mai usor). Esti liber sa studiezi engleza in paralel pana atunci, nimeni nu te opreste, ai posibilitatea sa dai pentru atestat la engleza sau Cambridge-ul. Nu am un motiv sa-ti recomand filologia(printre cele mai usoare profile). E un profil umanist in urma caruia ti se scot din program materii importante precum matematica, fizica, chimia, biologia. Fara astea n-o sa stii prea multe. Faci ce consideri. Succes!

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Daca esti ferm convins ca vrei sa mergi mai departe cu engleza iti recomand sa te transferi la un profil de mate info bilingv engleza. Acolo se pune accent pe ea in primul rand. Te poti face profesor de engleza sau translator.