| StefAn2006Miau a întrebat:

Buna TPU. Sunt intr-o situatie extrem de groaznica si nu stiu ce ar trebui sa fac. Mi s-a pus pata pe o tipa care ma tot tine in rece cald(adica azi inimioare iubire *** maine vorbit sec). Imi tot repeta faptul ca nu e pregatita de o relatie dar ea simte ceva pentru mine.Imi tot spune ca e foarte confuza si nu stie ce sa faca.Tin sa mentionez ca tipa abia a iesit dintr-o relatie toxica de aprox un an in care avea parte de un iubut disperat si abuziv.Noi am mai avut tentativa acum 7/8 luni in timp ce ea avea relatia respectiva, am fost in erasmus si ne-am indragostit pur si simplu unul de altul fara sa implicam sarut sau acte sexuale sa poti zice ca de aceea ne-am atasat atat de tare.Pur si simplu petreceam timp impreuna si ne-am indragostit unul de altul.Am ajuns acasa si mi-a povestit abia acum ca a incercat sa se desparta de iubitul ei dar nu a reusit nici cum asa ca a inceput sa se distanteze de mine vazand ca nu merg treburile pana cand la un moment dat s-a intors la mine, acum aprox 1 luna jumatate.Si am inceput iar sa vorbim si sa fie totu ca inainte, a reusit sa se desparta de iubitul ei si parea ca urmeaza sa formam un cuplu frumos pana cand totul a inceput sa ia o intorsatura la 180°. A inceput sa-mi zica ca e confuza si nu stie ce e cu ea,nu stie ce vrea de la mine sau ce simte, zice ca simte pentru mine dar nu stie ce si cum e ft confuza si am inceput iar sa ne distantam putin.Ea mi-a mai spus faptul ca is un om minunat si ca i-am schimbat viata, ca am reusit in alea 2 sapt de erasmus sa o fac sa se simta cum nu a reusit altul in 5 luni si ca nu stie ce s-a intamplat ca ea nu sta dupa baieti da am aparut eu si nu m-a putut uita(mai suntem si colegi de clasa).Tin sa mai precizez faptul ca au trecut multe luni de la Erasmus si inca mai are o floricica data de mine din Turcia pastrata ca amintire.Nu stiu ce ar trebui sa fac, sa o las in pace sau sa stau langa ea? Nu stiu oare simte cv pentru mine sau ii place doar atentia mea, dati-va cu parerea va rog, mersi.

8 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Salut, las-o in pace, nu exista ca azi sa fie confuza, si dintr-o data printr-o revelatie divina ii urca fluturasii pana ii dau afara pe nas si o sa fie brusc indragostita de tine, era suparata in relatia aceea toxica, te-a cunoscut pe tine si ati avut conexiunea de care ea avea nevoie dar tu ai ramas marcat de ceea ce s-a intamplat atunci, dupa s-a stins in intensitate, a fost ceea ce a avut nevoie la momentul respectiv, nu ce are nevoie acum, iubirea se simte, nu se gandeste "sunt confuza, nu stiu ce e cu mine" inseamna NU, gandeste-te putin, o fata care te place cu adevarat nu sta pe ganduri, te vrea te-a luat, de fapt e atat de simplu, tu doar stai si asculti baliverne in momentul de fata.

Ai o singura varinata care te ajuta realist vorbind, chiar daca o placi iti calci pe suflet si te retragi complet, nu mesaje, nu vorbit in clasa, nu petrecut timp impreuna, iti retragi toata atentia si prezenta ta din viata ei, si se vor intampla doua lucruri, prima ori se va stinge tot focul, ceea ce e bine deoarece salvezi timp si nu mai stai dupa ea, ori va incerca sa intre intr-o relatie cu tine dar la modul serios, fara ocolisuri si fraze cum ca e confuza. Poti incerca asta sau poti sta langa ea pe post de tampon dupa relatia ei toxica, sa isi traga tot ce are nevoie emotional de la tine dupa sa te lase foarte usor pentru altcineva imediat ce s-a vindecat. Fetele pot face asta inconstient dar nu cadea in capcana, nu te lasa folosit, in caz de tai legaturile si vine ea catre tine dar cu aceleasi fraze trebuie sa pui punct, o fata care te tine pe asteptare in realitate nu te alege pe tine, si nu blamez doar partea feminina, e valabil pentru ambele sexe ce zic.

| StefAn2006Miau explică (pentru MarianWLF):

Noi am mai pierdut legatura odata dar s-a reintors la mine zicand ca nu a putut uita si ca am facut sa se simta diferit si a mai si pastrat floarea primita de la mine de atunci si inca o are...Mi-a spus ca insemn mult si ca i-am schimbat viata si ca tine la mine sau ca simte cv pentru mine dar nu stie ce si nu stie ce are de facut sau ce ar trebui sa faca.Mi-a zis ca nu ar vrea deloc sa ma piarda dar apoi se comporta ca si cum nu i-ar pasa neaparat.Ma doare sa stau alaturi de ea si sa o vad seaca cu mine ea care acu circa 2 sapt inainte sa se desparta de ala era o draguta si acum a devenit muult mai rece, a mai fost si acu dar foarte schimbator ba azi ca ii e dor de mine dupa aia ziua urmatoare iar vorbit sec si cand o intreb dc face asa si dc s-a distantat imi tot repeta motivu ca nu stie abs deloc dc face asta e confuza si nu stie ce sa zica...E ca si cum am fi legati cu o ata, tot de indepartam unu de altul da parca tot ne reintalnim, e totul atat de ciudat si nu pot intrlege, incerc sa-i vad si punctu ei dr vedere ca poate fata abia a scapat de un an de relatie si acu ca s-a gasit fara nimeni nu mai stie ce are de facut si ii e frica sa iubeasca habar n-am nu mai inteleg nimic.

| MarianWLF a răspuns (pentru StefAn2006Miau):

Inteleg ce zici, iti pare frumos faptul ca s-a intors la tine dar a facut-o cu aceleasi fraze, esti cel mai mare sustinator al ei, ma repet dar nu intelegi nimic deoarece nu e nimic de inteles, te tine pe dreapta, vad ca iti pare rau in continuare si nu ai risca sa incerci ce ti-am propus, sa tai
orice legatura dar nu ca prima data, ori e alba ori e neagra, tu o vrei ca partenera nu ca simpla prietena, poate accepta propunerea sau nu, restul sunt povesti, ramai in continuare pe tusa daca asta iti doresti dar asuma-ti ceea ce urmeaza, nu sunt negativist dar am vazut situatia asta de multe ori, exact aceleasi minciuni cu "nu sunt pregatita, sa mai asteptam, sa o luam usor, inca nu sunt sigura ce simt pentru tine", in momentul de fata stai intr-o agonie mentala continua avand-o pe ea in minte pe tot parcursul zilei, nu dai atentie la nimic in afara de ea, astepti mesaje, am fost in acelasi loc unde stai tu acum, de 2 ori, prima oara nu mi-a fost de ajuns sa ma invat minte, iti urez mult succes.

| StefAn2006Miau explică (pentru MarianWLF):

Salut! Update a inceput sa rareasca de tot convorbirile cu mine zicand ca ea nu mai are nevoie de iubire si banii sunt pe primul loc.Fostul ei iubit tot insista sa se impace, ea a zis ca profita putin dp el ca are nevoie de masina lui si acu de cand nu prea msi vorbim am auzit ca a spus ca,, nu stie ce simte pentru el,, si ca poate se vir impaca dupa ce imi zicea mie cum i-o distrus viata si ca ii gunoi si etc.Si sa mai ai incredere in femei...Am pierdut atata timp, atatea sfaturi date, am fost atata langa ea ca ea sa se intoarca la fostul toxic. Daca isi gasea unu calumea sa o iubeasca jur ca nu imi parea rau da e aiurea ca mi-am racit gura degeaba si am favut atatea ca ea sa se intoarca unde nu ii este bine si ca dupa peste cateva luni sa ajunga inapoi la vorbele mele

| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fi o persoana total imatura, care se joaca cu tine.
Poate-i cazul sa-i dai pace, ca nu va inceta si apoi, asta nu-i iubire, ci joaca.

| dullcat a răspuns:

Buna.Decizia inteleapta e sa nu sariti in nicio relatie fiindca un astfel de scenariu e ca si cum ii ceri unei victime dintr-un accident serios de masina sa mergeti la alergat sau sa faceti nu stiu ce, cand are picioarele rupte. Fata e inca distrusa din punct de vedere emotional, nu mai spun psihic, si are mare nevoie de o pauza pentru a se regasi, a se vindeca, a-si pune putin prioritatile in ordine, altfel isi va proiecta traumele nerezolvate cu fostul iubit pe relatia voastra.Crede-ma ca nu asta vrei.

| StefAn2006Miau explică (pentru dullcat):

Sunt de acord doar ca nu stiu ce ar trebui eu sa fac. Ma doar si pe mine cand vad ca e rece cu mine dar nici sa plec de tot nu ar fi o optiune, stiu ca nu ar vrea asta.

| Nirvanaaa a răspuns:

Se cam joaca cu tine, frate.
Eu zic sa renunți și sa găsești pe cineva la care sa nu îți pui o suta de mii de întrebări legate de ce simte pentru tine.
Nu faci nicio treaba cu o persoana nehotărâtă. Cred ca doar ii place atentia pe care tu i-o dai, dar cam atat. Caută ceva mai bun pentru tine, ca nu merita sa îți bați capul cu așa situație la vârsta ta.