| Ioanamaria45 a întrebat:

Buna TPU,
Sunt intr-un grup mare de prieteni de aproape un an, iar la început totul a fost perfect și ma intelegeam cu toată lumea și nu vedeam niciodată bârfele care aveau loc sau discriminările, însă in ultimul timp simt ca devine totul din ce in ce mai toxic și nu știu ce sa fac.
Sunt unele persoane pe care chiar le consider prieteni și alții care mai comentează deși eu nu le-am făcut nimic.
Nu știu dacă ar trebui sa renunț la ei și sa încep sa-mi caut alți prieteni, deoarece nu știu cât de repede as reuși acest lucru, iar dacă ii văd pe toți fără mine simt ca ar trebui sa fiu și eu acolo.
Ce ar trebui sa fac?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

în locu tău nu m-aș implica în relații, adică să am încredere în ei sau să fac sacrificii pentru ei, dar dacă n-aș avea un grup mai bun, aș continua să ies până mi-aș face alt grup.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să rămâi acolo și să participi la activități împreuună. Așa înveți să socializezi. Și tu poți influența pe cei din grup.

| zurick a răspuns:

Eu cred că mai bine singur, decât înconjurat de oamenii nepotriviti drept prieteni.
Am renunțat la anumite prietenii până acum si acum chiar sunt fericită când mă gândesc la prietenii mei.

| UnDiavol a răspuns:

Este alegerea ta tu stii mai bine ce este bine pentru tine

| OanaDD a răspuns:

Prietenii adevarati se cern in timp. E bine sa iti deschizi sufletul greu in ziua de astazi.
Cu timpul vei realiza cine merita si cine nu.