| AliceAnnnnna a întrebat:

Niciodată nu am avut prieteni. Sincer. De când eram mică din parcuri încercam sa îmi fac dar nimeni nu ma voia pentru ca deja aveau prieteni de mici. Mereu primeam răspunsul: "scuze am alta prietena". Am așteptat la școala sa îmi fac o prietena sau măcar un prieten la 7 ani, nimic. Cei din clasa deja se cunoșteau din cartier și eu eram noua in cartier. Niciodată nu am fost genul de persoana care sa stea in fata blocului la o sămânță sau la un banc. N-am jucat niciodată Șotron, x și 0 și alte jocuri. La liceu același lucru, vorbeam cu lumea poate ieseam și ne adunam sa ieșim dar mereu eram amânată ori ca se vedea X-uleasca cu cea mai buna prietena și nu o lasa pe ea pentru mine, ori ca intervenea cineva mai important. La postliceala, acum, anul 1 terminat pe nimeni absolut nimeni nu am, am zis ca asta e șansa mea suprema sa îmi fac prieteni cu adevărat. Când încerc sa invit pe cineva la un suc sau la o ieșire încep bârfele prin clasa, ca sunt disperata de atentie, ca nu am prieteni și de aia invit pe toată lumea. Ma barfeau pe grup și am primit un screenshot (eu ieșisem de pe grup acum câteva zile la nervi) in care scria ca am 21 de ani degeaba, ca ma comport ca un copil care vrea sa scoată lumea cu forța afara. M-am saturat sa stau numai in casa. Vreau și eu sa ma recreez cu cineva, ma simt ultima putrefacție. Simt ca e capătul vieții mele și sunt la pensie. Dacă as muri nici nu mi-ar părea rau. Nu știu ce sa fac, pot orice sa fac numai o prietena nu. E aproape imposibil. Sunt șanse sa câștig la loto decât asta.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îţi recomand ca atunci când vrei să-ţi faci prietene, să te orientezi pe acele fete mai singuratice, ca şi tine, nu pe cele populare, cu mulţi prieteni.
Eu sunt la fel: introvertită, şi nu-mi place să fiu în centrul atenţiei sau să am o grămadă de prieteni sau cunoştiinţe.
Eu prefer calitatea în detrimetrul canţităţii. Întodeauna.
Într-adevăr, nu te arăta prea disponibilă şi nici nu insista ca ceilalţi să te bage în seamă căci o să-i agasezi şi te vor evita.
Dacă reuşeşti să-ţi faci şi doar o singură prietenă de calitate şi compatibilă cu tine, atunci eşti cea mai câştigată. Şi încă ceva: unora le este predestinat să fie singuratici, şi nu e neapărat un lucru rău. happy Mie una îmi place.

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

In viata exista unele lucruri pe care nu e bine sa le grabesti, sau sa tragi de ele, nu stiu cum sa explic.
Ei bine, prietenia este unul din ele (la fel si relatiile).
Cu cat iti doresti mai mult sa-ti faci prieteni, cu atat de mult te indepartezi de asta.
Explicatia este ca tu, incercand sa iti faci prieteni, mimezi o falsa amabilitate, nu ai un comportament nomal, si de asta oameni te percep in diferite chestii. Pur si simplu nu esti tu in preajma lor si de asta ei te evita, sau cum ai zis tu, incep sa-ti spuna ca, cauti atentie.
Deci recomandarea mea e sa nu te mai straduiesti, nu incerca sa fii amabila degeaba, lasa-i in treaba lor, cand aveti de schimbat vorbe, schimbati, dar atat cat ai face-o in modul obisnuit.
Nu ii privilegia dandule mai multa atentie decat e nevoie, ca se va interpreta gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu propun sa iti iei un animal de companie. Cainele e cel mai bun prieten al omului, si asa ai putea sa iesi pe afara de cate ori vrei tu. Te plimbi cu el prin parc, iti tine companie, te iubeste neconditionat, nu te barfeste pe grupuri. laughing

| Bruno92 a răspuns:

Iti faci tuwinking

| Deniskovici a răspuns:

Când ieșim la un suc? Depinde de ce caracter ai, și eu sunt dat la o parte dar mie îmi place acest lucru, nu pot sa stau cu, "cocalarii" care sparg semințe și asculta Salam. Rock for life.
De obicei îmi iau MTB-ul și plec la downhill, asa ma liniștesc?

| TatsumiK a răspuns:

Înaintr de asta incearca sa realizezi daca esti extrovert sau introvert, de exemplu eu sunt introvert care nu iubeste sa iasa in grupuri si stau fara sa ies in evidenta, si stau doar acasa si ma uit la seriale, dar daca doresti sa fii un extrovert care sa iasa in grupuri si sa aiba prieteni pot sa iti dau un sfat
Daca ai o prietena amu si nu iti atrage atentia incearca sa vezi ce ii place ei si vorbeste despre temele pe care ea le iubeste si le vorbeste in fiecare pas si dăi mai multa atenție

Apropo iti mai dau un sfat, incearca sa iti faci prieteni adevarati, ma refer sa nu te foloseasca la bani si sa te vorbeasca pe la spate cu cuvinte rele
Un prieten adevarat amu greu se gaseste
Un prieten adevarat inseamna o persoana care sa te sune chiar si la doi de noaptea doar ca sa iti zica cum te simti mi-e dor de tine