| anonim_4396 a întrebat:

Sunt mai putin de 4 luni pana la bac si vreau sa va intreb daca mai am vreo sansa.

Romana
Mate m2
Bio
La romana stiu cat de cat (de un 6 sa zic) la mate tot stiu cate ceva...iar la bio mai nimic.
Daca ma apuc serios mai am vreo sansa?

Răspuns Câştigător
| Trioda a răspuns:

SA te mint,sa iti spun ca vei reusi?
NU nu te mint iti spun ca vei reusi,trebuie doar putina implicare din partea ta!
Cauta sa iei neaparat meditatii la mate,poate veti avea profesori dispusi a va medita,stiu ca asa se proceda,si pe ei ai incomedeaza o rata mare de picati,deci efortul va fi comun,vei gasi te asigur intelegere multa din partea lor,sunt oameni minunati si sigur iti vei insusi cunostintele necesare,si mai conteaza, ca in comisie dintre ei pot fi examinatori, si vor retine ca ai fost la meditatii, te-ai straduit etc, conteaza mult asta pentru tine..in privinata ta..nu face fasoane, ca iti este jena, ca rade colegii etc..este in joc viitorul tau!
Despre bio..chiar ma amuz, trece si unul de clasa a 5 a..trebuie sa recapitulezi din urma, nu ca rata prin apa..ci temeinic, citesti lectia de 2 ori,apoi treci la urmatoarea,nici nu ai idee de cat de mult poti invata in acest mod,prinzi din zbor notiuni,retine Nu este chimie sa retii compusi,reactii, Tabelul lui Mendeleev. unde este de zeci de ori mai greu, ai sa vezi ca in clasa iti vei aminti despre subiect, si incet vei dezvolta si termina lucrarea, totul este sa ai incredere in tine sa ai vointa si sa depui efortul de a te pregati..citeste lectiile de cel putin 2 ori pe zi, pe rand, nu te lasa distras de telefon, calculator, iubi ..etc si satisfactia va fi pe masura, chiar lanterna rosie, se cheama ca esti in tren..adica cu medie mica,se cheama ca ai trecut.
Pe viitor ai sa vezi ca iti va fi mai usor de retinut,fii atent in clasa,de regula asa de multe explicatii dau profesorii,incat eu,nu ma mai interesa sa citesc,retineam din clasa automat,la ore daca eram intrebat,baiguiam ceva, insa imediat imi veneau in memorie cele retinute la ora respectiva, deci conteaza mult ca si in clasa la ore sa fii atent la ce se preda, facand acest lucru, poti considera ca peste 70 la suta esti pregatit, daca mai repeti putin acasa vei fi bun de o nota buna.
Mult succes!