| AlexPanda123 a întrebat:

Buna,voiam sa va întreb, mai ales pe cei care au dat evaluarea naționala și au luat note mari la romana, cum ați reușit? Cum ați învățat speciile și gramatica, știu ca mai sunt 3 luni(foarte puțin timp) și as vrea sa ma apuc serios de romana deoarece m-am axat pe mate și eu vreau sa dau la filologie

3 răspunsuri:
| Gaby212 a răspuns:

Trebuie sa faci pregatire cu un profesor daca cel de la clasa doarme in papauci...La mine nu a fost cazul.Acum cativa ani, cand am dat eu, subiectele erau mai grele ca acum. Fara pregatire am luat 9.85

| UnTipObisnuit a răspuns:

In clasa a 8-a am avut o profesoara super la romana. La lectii intelegeam, note mari etc. Pregatirea pentru evaluare a fost atat cat am invatat din ceva ghid din acela pentru evaluari de la Delfin. Super editura. Mi-a dat un 9.30 frumusel.

| Sketch2 a răspuns:

Inveti
Faci exercitii
Eventual pregatire cu un profesor bun.
Nu exista un anumit secret.