| anonim_4396 a întrebat:

sunt trist și nu reușesc sa accept unele lucruri. De mult nu am o relație prea buna cu părinții. Părinții mereu au fost cam reci cu mine și nu mi-au oferit aproape nimic. M-a durut mereu ca toți din jurul meu primeau tot de la părinți, vacante, bani, telefoane scumpe și eu nicioadata n-am primit nimic. De câțiva ani încoace, in fiecare vara muncesc la patroni ca sa îmi fac banii mei. Cel mai mult ma deranjează ca părinții ar fi avut bani sa-mi ofere unele lucruri pentru ca au o situație financiară destul de buna dar n-au făcut-o și uneori ma întreb de ce eu? De ce eu trebuia sa am o adolescenta trista? De ce? Mereu am încercat sa accept lucrurile așa cum sunt dar nu am reușit. As vrea sa îmi dați niște sfaturi. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Ai o vârstă. Deja poți să câștigi bani frumoși prin munca ta. Nu cred că alți adolescenți care au de la părinți bani, telefoane, haine scumpe, etc., sunt mai fericiți decât tine. Din afară privind, ei par mai favorizați, în comparație tine. Eu am trecut prin multe și pot să spun că tu ești constrâns de împrejurări să cunoști viața cu bune și cu rele; deja acum eu consider că ești un tânăr mult mai sigur pe tine în comparație cu alții de vârsta ta. Eu am fost toată viața curios să învăț în special să fac unele munci care dezvoltă o anumită îndemânare și forță. Deja la anii tăi, știam să fac multe. Așa am avansat, câte puțin am făcut în special muncile care mi-au plăcut mai mult și am acumulat experiență, am câștigat și bani, când făceam o muncă plăcută pentru mine, eram fericit, de exemplu munceam în grădină. Ai toate motivele să fii mulțumit de tine.

5 răspunsuri:
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Când câștigi bani prin munca ta, ești mai mulțumit decât un copil care primește de la părinți telefoane scumpe, bani, etc. Sunt alți copii care au o viață mult mai grea decât tine: sunt mai săraci, mai slăbuți ca putere, etc.
Câți ani ai?

| ioan452 a răspuns (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Când îmi cumpăr ceva din banii mei, intr-un fel ma simt bine ca mi am luat ceva din munca mea și știu ca nu m-a ajutat nimeni. Dar intr-un fel când văd ca toți din jurul meu li s-a oferit tot de la părinții și pe mine nu ma ajuta nimeni ma simt ghinionist. Am 17 ani.

| ioan452 a răspuns (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Multumesc! M-ai făcut sa ma simt mai bine și sa accept lucrurile așa cum sunt. In toți anii ăștia de viața eu am primit sfaturi mai mult de la alții oameni. Niciodata de la părinții. Și pot spune ca am primit mai multă încredere in mine de la străini. Multumesc.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns (pentru ioan452):

Cu timpul o să ai și mai multă încredere în tine. Trebuie să faci pe cât posibil o muncă plăcută și să avansezi, adică să devii bun în meserie.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns (pentru ioan452):

Cu cât devii mai bun într-o meserie cu atât mai mult o să fii respectat de oameni și o să te simți mai sigur pe tine.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns (pentru ioan452):

Ai o vârstă. Deja poți să câștigi bani frumoși prin munca ta. Nu cred că alți adolescenți care au de la părinți bani, telefoane, haine scumpe, etc., sunt mai fericiți decât tine. Din afară privind, ei par mai favorizați, în comparație tine. Eu am trecut prin multe și pot să spun că tu ești constrâns de împrejurări să cunoști viața cu bune și cu rele; deja acum eu consider că ești un tânăr mult mai sigur pe tine în comparație cu alții de vârsta ta. Eu am fost toată viața curios să învăț în special să fac unele munci care dezvoltă o anumită îndemânare și forță. Deja la anii tăi, știam să fac multe. Așa am avansat, câte puțin am făcut în special muncile care mi-au plăcut mai mult și am acumulat experiență, am câștigat și bani, când făceam o muncă plăcută pentru mine, eram fericit, de exemplu munceam în grădină. Ai toate motivele să fii mulțumit de tine.