| Medussa13 a întrebat:

Bună TPU! Sunt un adolescent si viața mea socială nu stă prea bine. Vreau să vă vorbesc despre prietenii mei. De fiecare dată când mă întâlnesc cu ei ne simțim bine și petrecen timp calitativ împreună. Dar sunt și momente în care mă simt izolat.De asemenea ei nu ma cheamă niciodată afară, eu întotdeauna ii caut pe ei.Nu au încredere în mine desi nu le-am greșit cu nimic. Avem același cerc de prieteni de când eram mici.Dar simt ca nu mai fac parte din el si ca locul meu nu mai e cu ei. Cand ii povestesc mamei mele de certurile noastre ea îmi reproșează că sunt prea morocănos și că comportamentul meu lasă de dorit, deși nu cred că asta e motivul.

Voi ce ziceți, ar trebui să îmi schimb comportamentul sau să caut alți prieteni?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și una și alta.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Daca nu mai simti ca locul tau e acolo pune si pleaca. E pentru binele tau si o sa iti faca bine pe viitor. Cine stie ce lectii de viata, ce experiente are pregatite universul pentru tine si ca sa incepi sa le traiesti trebuie sa pleci de langa oamenii aia

| isemilia a răspuns:

Prietenii ar trebui sa ii schimbi cel mai probabil. Daca ai diverse lucruri negative la caracterul tau pe care vrei sa le schimbi din proprie initiativa, atunci poti face asta, insa doar daca o faci pentru tine, nu pentru mama, prieteni etc. In fond, daca tu te schimbi, sa presupunem, crezi ca se vor schimba si ei? Probabil nu. Cauta un alt grup in care te simti bine si care te accepta (ai grija pe cine alegi), iar cu amicii actuali ar fi bine sa continui sa vorbesti uneori, insa sunt destul de sigura ca locul tau nu mai e in acel grup