| Dongou a întrebat:

Sunt un om singur si cand spun singur nu e exagerez. Am doar 2 colegi cu care mai vorbesc si pe perioada vacantelor mai rar. Majoritatea timpului mi l petrec in casa, citind, la calculator sau ascultand muzica.
De fiecare data cand o persoana a venit in viata mea, am incercat sa pastrez legatura cu ea dar mereu s-a intamplat sa ma paraseasca, isi ating interesul si pleaca ( in cazul in care au unul ).
La scoala sunt un tip ok, zic eu, sunt glumet de fel iar majoritatea colegilor rad la glumele mele, ei se invita intre ei la diverse petreceri, unul pe la altul etc dar eu mereu sunt exclus.
Am incercat sa imi fac prieteni sau cel putin sa cunosc oameni noi dar am fost respins.
Nu am venit aici ca sa ma plang, am venit poate imi puteti da niste sfaturi, ma simt doar foarte singur si efectiv nu am cu cine sa vorbesc.

Multumesc de sfaturi.

ps : baiat, 19

Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

Exact asa eram si eu ca adolescent: exclus cam de peste tot. Si tot asa sufeream de singuratate laughing

Foloseste timpul liber ca sa te dezvolti: invata ceva nou, fa-ti un abonament la sala, apuca-te de o dieta daca e cazul, apuca-te de un sport.

Ceva palpabil, prin care sa simti ca progresezi ca om si sa simti ca te autodepasesti. In foarte scurt timp iti va schimba starea de spirit, vei avea un respect de sine mult mai ridicat si sentimentul de singuratate va disparea.

Eu citeam foarte mult ca sa alung aceasta stare. Intram pe internet si citeam despre economie, despre politica, despre istorie, citeam stirile, citeam legi ca sa inteleg cum merg lucrurile, citeam medicina, citeam tot ce prindeam.

Intre timp mi-am adaugat si alte obiective personale: sa-mi mentin greutatea, sa mananc sanatos, sa merg mai mult pe jos, sa-mi mentin tenul (am 33 de ani, nu mai sunt asa tanar) etc...

Cand ai astfel de obiective si de preocupari personale, nu mai ai timp de singuratate. Mintea ta e in alta parte, e concentrata la obiectivele pe care vrei sa le atingi.

Eu zic sa incepi cu un abonament la sala happy Nu trebuie sa-ti fie rusine, toti au fost incepatori odata. Baietii de acolo care au mai multa experienta te vor ajuta.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate esti cam nesigur pe tine iar asta se simte cand comunici cu ceilalti. Incearca sa lucrezi la increderea in tine, dar totodata sa te si dezvolti pe alte planuri,
Daca vrei, vorbesc eu cu tine. happy Da-mi mesaj in privat.

| WaterDrop a răspuns:

Se spune ca fiecare "ciudat" isi gaseste perechea happy Nu o cauti tu indeajuns de mult cu siguranta.Nu te ingrijora insa prea tare, vine acum facultatea (nu ai mentionat daca vrei asa ceva), unde toti vor fi in situatia ta la inceput si poti avea parte de un inceput nou.Incearca sa iti schimbi rutina si sa iesi din zona de comfort desi tu stii ca esti mai bun ca ei, insa cateodata trebuie sa faci sacrificii pentru a scapa de singuratate.Imparte`i pe categorii si oglindeste`i, cu siguranta vor vrea sa te aiba in preajma atunci iar in functie de grupurile formate iti poti alege cu cine sa iesi in functie de starea pe care o ai in acel moment.Ar fi multe de spus si sunt platit la minut, insa retine aceasta idee generala si cea mai importanta: iesi din zona ta de comfort. Daca nu faci asta nu poti sa-ti atingi scopul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi dacă tot te simți asa singur, uite, te întreb eu ce faci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca faci niste gesturi intr-un fel deranjante, dar pe care poate tu nu le constientizezi.Din moment ce nu te cunosc indeajuns incat sa iti pot da un sfat, incearca sa gasesti o persoana in care sa ai incredere si sa te apropii de ea, sau sa te duci la acei 2 colegi din clasa ta cu care vorbesti si sa le ceri o parere sincera cu privire la comportamentul tau, adica roaga-i sa iti spuna pe fata tot ce gandesc, chiar daca pe tine te-ar putea supara.Tot ce ai nevoie este sa ai un amic sincer pe care te poti baza si caruia ii poti cere sfaturi.
Daca nu socializezi bine cu persoanele din jurul tau atunci alege unele din mediul on-line, dar sa ai grija cui i te deschizi fiindca o persoana care pare buna la prima vedere nu inseamna ca este si cea mai buna alegere.

| ș53fan a răspuns:

Și eu sunt la fel... crezi că am putea vorbi pe WhatsApp?

| CinevaCurios24 a răspuns:

E greu de spus avand in vedere ca nu te cunosc, dar probabil faci ceva ce deranjeaza lumea. Daca simti nevoia putem vorbi in particular, ca sa imi dau seama ce fel de persoana esti.

| SADNESSMACHINE a răspuns:

Well, sunt cam acelasi gen de persoana ca tine si pana acum cred ca am avut vreo 100 de "prieteni" dintre care doar 3-4 au ramas cu mine..Stiu cum e sa fii exclus si stiu cum e sa te simti singur... Eu nu te prea pot ajuta dar iti zic si tie ce imi zic si mie prietenii, incearca sa vorbesti cu multa lume, adica..nu sa te afunzi in conversatie, adica sa faci in asa fel incat persoana sa cunoasca doar ce vrei tu sa cunoasca si chiar daca nu-ti convine sau se poarta ciudat sau urat, arata-i ca tu esti ok. imprieteneste-te cu multa lume si fii ok cu toti. ai sa vezi ca daca te imprietesti cu multe pers, unele dintre ele iti vor mai scrie, veti mai vorbi..Nu poti avea multi prieteni, e total imposibil, dar poti sa iti faci amici, cu cat mai multi, cu atat mai multe ofertewinking Fii tu, cine te va aprecia, va aprecia cine esti tu cu adevarat