| Alex00990 a întrebat:

Am 16 ani, sunt băiat și sunt destul de 'antisocial' (deși nu e termenul corect, înțelegeti voi). Ma încurcă foarte mult treaba asta. Îmi e greu sa îmi fac prieteni, fata de cei pe care ii am simt mereu presiune și o oarecare inferioritate. Îmi doresc sa fiu cu o fata dar nu ma simt comod deloc sa fac ceva în sensul asta. Nu sunt ca majoritatea, adică nu merg la petreceri, nu îmi place sa ma distrez, când merg undeva nu dansez, nu beau, înțeleg greu glumele. Ma simt exclus mereu. Perspectiva unei relații cu o fata ma atrage dar ma și sperie, nu as ști ce sa fac, sa nu ma fac de ras. În liceu sunt destul de inexistent, nu prea am prieteni, nici nu învăț bine dar nici prost. Când se joaca colegii prin clasa ma simt sub presiune, ma simt aiurea rău.
Daca îmi puteți oferi ceva sfaturi mi-ar fi foarte utile.
Mersi mult!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Invata lectii de la parinti intreabai pe ei prin ce au trecut cand erau mici sa procedezi la fel

| Raven a răspuns:

Imposibil să n-ai vreun coleg care să stea prin vecini, pe care îl vezi mereu, poate chiar vi se intersectează drumurile. Începe prin a vorbi cu el când vă întâlniți, chiar dacă doar despre vreme, chiar dacă doar întrebi dacă a văzut meciul de aseară.
Încearcă în pauze să te alături vreunui grup, să asculți doar ce se vorbește la început, apoi, dacă au subiecte de discuție care te interesează (filme, cărți, seriale, ce s-a mai întâmplat în GOT, meciul respectiv) poți spune și tu măcar două vorbe. Și chiar dacă nu le vorbești, încearcă măcar să zâmbești, persoanele retrase/timide ca tine par de obicei arogante, un zâmbet le poate schimba celorlalți impresia asta.
Nu e musai să-ți faci de la început 100 de prieteni, important e să găsești măcar o singură persoană cu care să te simți în largul tău, așa începe de obicei. Nu e obligatoriu să devii un party animal dar nici nu poți să stai mereu cu nasul în pământ. În felul ăsta nici tu nu vezi fetele, nici ele nu te văd pe tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există o soluție standard.
Ești într-un context social, de exemplu cel al clasei și al scolii unde înveți. Așa că este acolo locul unde ar trebui să găsești soluția. Și mai nou, pe Internet.
Nu trebuie să te grăbești. Observi ce fac ceilalți și fă și tu ca ei.
Omul și chiar și dta este un animal social, are nevoie de ceilalți ca să poată trăi. Ne ajută faptul că știm să vorbim. Totul începe cu Bună ziua, Salut, Ce mai faci. Sunt întrebări standard care deschid o conversație. Priceperea de a relaționa se dezvoltă prin exercițiu. Sunt multe fete care sunt la fel de timide ca tine, și ele abia așteaptă să le abordeze cineva. Dta începe discuția și ele te vor încuraja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea renunta la internet 2 luni, cold turkey, si sa vezi cum merge.
Revino cu feedback pe urmahappy o sa-mi multumesti happy

| Gabriel2424 a răspuns:

Iti recomand sa te apuci de un sport, iti va da incredere, schimbarea vine de la tine, de ce sa te simti in inferioritate, tu ai in minte ca nu te poti schimba, dar nu trebuie sa te schimbi, trebuie sa nu-tu fie frica de nimeni, sa ai incredere in tine.

| Anonimmmmaaa a răspuns:

Nu prea am ce sfaturi sa îți dau.Și eu sunt cam "antisociala" am prieteni dar mna când vreau sa vb cu cineva de exemplu cu un baiat sau cu cineva mai puțin cunoscut efectiv nu mai stiu sa vorbesc corect laughingmi se incurca limba in gura. Încearcă sa ai mai multă încredere in tine. Încearcă sa vorbești cu cineva fa-ți ușor, ușor câte un prieten ..Salutați colegii de exemplu când ii vezi:Hey salut! ce mai faci? Și cu fetele. încearcă sa vorbești cu ele nu stiu da-ți mai mult curaj, salutale, poti sa le inviți in parc nu stiu la mall si încet încet vei reusii.Bafta!