| Floricicaaa a întrebat:

Buna,TPU! Tocmai am trecut in clasa a7-a si am un fel de problema! De cand ma stiu am fost o eleva buna, cu destule note de 10 si aprecieri de la profesori si tot restul! Ideea este ca nu ma prea pricep la mate,si ironia sortii face ca dirigintele meu sa predea aceasta materie.Mie imi este foarte frica sa nu ma scoata la tabla si de aceea atunci cand scriu nu ma pot concentra, pentru cama rog in gandul meu sa nu ma scoata la tabla.Deci nu inteleg nimic! Cum pot sa devin mai buna la matematica si sa am mai multa incredere in mine? Va multumesc mult...

Răspuns Câştigător
| LouLi a răspuns:

Roaga-i pe ai tai sa iti ia un meditator, sau sugereaza-i profesorului, mai ales ca e diriginte, sa mai faca din cand in cand cate o ora suplimentara cu cei din clasa care si au si ei aceeasi pb. In felul asta nu o sa-ti fie teama ca te scoate la tabla si poti sa pui si ce intrebari vrei ca sa te lamuresti.

Insa daca nu e ok asa, incearca sa le iei cu calm, tu singurica acasa, cand ai ceva timp, sa le sistematizezi, sa faci desene, sa incerci sa ti le explici. Eventual mai cumpara-ti o carte de alti autori, poate primesti explicatii suplimentare, sau iti sunt mai accesibili.

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Trebuie putin efort.In matematica nu poti merge mai departe daca ai,, satit,, o anumita etapa.Intoarce-te la materia din clasele anterioare, alege cate o tema si vezi ce anume ti-a scapat din vedere.In timp v-or aparea probleme care implica cunostinte anterioare.Ia-le pe rand.Altfel matematica ti se va parea din ce in ce mai grea.Si este o materie de baza.Cu cat vei cunoaste mai bine materia, cu atat vei capata si incredere in tine.

| mariaanagrosu a răspuns:

Teoretic ar trebui sa inveti la fiecare lectie ca doar o lectie nu e mult dar daca ramai cu lectii nenvatate atunci matematica devine imposibila, daca chiar nu reusesti de loc sa te concentrezi, daca e cazul ai putea lua meditatii si poate vei sti mai bine. Daca vei sti bine lectia nu ar mai trebui sa te ingrijorezi de iesitul la tabla ..Si in plus si eu am avut dirig de matematica tip de 3 an si cu siguranta e un avantaj ca iti e dirig pentru ca va da mai multe sanse cu notele si o sa fie si mai intelegator. Sper sa ai note bunehappy Noroc

| Floricicaaa explică:

Multumes! Adevarul ese ca eu imi invat lectiile si stiu teoria, dar habar nu am sa aplic(cel putin la geometrie, sunt dezastru!)...