| Bubble13 a întrebat:

trec in a 7-a si as vrea sa imi recomandati niste carti pe care as putea sa le citesc si care v-au placut voua cel mai mult. Funda p. s:cartea mea preferata este elevul dima dintr-a saptea

Răspuns Câştigător
| Ardnabella a răspuns:

-Domnisoara Christina-Mircea Eliade
-Nunta in cer-Mircea Eliade
-Maitreyi-Mircea Eliade
-Cazul Magheru-Mihail Drumes
-Invitatie la Vals-Mihail Drumes
-Femeia de ciocolata-Gib I Mihaescu
-Orasul cu salcami-Mihail Sebastian
-Fata Amurg-Corina V. Sein
-O pagina de dragoste-Emile Zola
Cartile care m-au impresionat prin sensibilitatea scriitoarei,eu sincera admir modul in care defineste iubirea si aduce aminte foarte mult de copilarie si trecerea la noi etape ale vietii,cartile sunt cu adevarat speciale, in fine, depinde de modul in care interpreteaza fiecare:
-Panza de paianjen-Cella Serghi
-Cartea Mironei-Cella Serghi
-Aceasta dulce povara tineretea-Cella Serghi.
Spor la citiiit! happy

6 răspunsuri:
| Necunoscută a răspuns:

Iuuui love struck Elevu' Dima e o carte superbă happy. Poţi încerca şi : Invitaţie la vals, Scrisoare de dragoste de M. Drumeş, Vanilie şi Ciocolată de Sveva Casati Modignani, Jurnalul unei iubiri de Nicholas Sparks, Nopţi în Rodanthe tot de Nicholas Sparks. cam atâtea îmi vin în minte.

Spor la citit şi baftă la şcoală! tongue

| Muzză a răspuns:

E frumoasa "Elevul Dima dintr-a saptea", intr-adevar. happy
O sa-ti zic cateva potrivite pentru capacitatea cuiva de clasa a 7a, carti pe care tocmai le-am citit si eu :
> I.L.Caragiale - Bacalaureat > e o schita draguta, interesanta si amuzanta
> Ioan Slavici - Popa Tanda > pe noi ne-a pus profesoara s-o citim,e simpatica
> Ionel Teodoreanu - La Medeleni; Ulita copilariei; In casa bunicilor > acestea sunt foarte captivante si frumoase; nimic nu e mai superb decat copilaria
> Jack London - Colt Alb > s-ar putea sa-ti placa ce se petrece pe aici
> Alexandre Dumas - Cei trei muschetari > ceva aventura o sa te fascineze
> Mihail Sadoveanu - Baltagul > aceasta e insa foarte mare si greoaie, va trebui sa mai astepti putin pana s-o citesti, altfel nu vei pricepe mai nimic.
Cu bine :*

| Maryse a răspuns:

Doi ani de vacanta - Jules Verne
Robinson Crusoe - Daniel Defoe
Steaua Sudului - Jules Verne
O calatorie spre centrul pamantului - Jules Verne
Ocolul pamantului in 80 de zile - Jules Verne
Cinci saptamani in balon - Jules Verne

Acestea mi-au placut foarte mult. Sunt de aventura, nu te plictisesti cand le citesti, te asigur.

| xDianne a răspuns:

Davis Copperfiel de Charles Dickens.
Este extreeeem de superba love struck. [ dar si trista]

| ALC4EVER a răspuns:

Sper ca-ti plac cartile de dragoste : Mihail Drumes - Invitatie la vals, a fost cartea mea preferata. Dar pentru varsta ta ai putea citi : Hanul Ancutei de Mihail Sadoveanu, Drumul spre Mecca de Karl May, Doi ochi albastri de Thomas Hardy, Tess d'Urberville de Thomas Hardy, Mara de Ioan Slavici, Voievodul tiganilor si Trandafirul galben de Jokai Mor, Fata cu portocale de Jostein Gaarder. Mie mi-au placut toate, sper sa-ti placa si tie. Chiar daca unele dintre carti au cam multe pagini sa stii ca merita happy

| antonia_9947 a răspuns:

Jane eyre- charlotte bronte
de veghe in lanul de secara-salinger
cismigiu&co. Grigore Bajenaru