| adddaa a întrebat:

Trec intr-a9a si in clasa in care am nimerit cunosc vreo 5 persoane (cu 4 ma inteleg destul de bine, iar cealalta nu ma suporta, dar sentimentul e reciproc) si chestia si mai naspa este ca mai toti sunt copii de bani gata (nu sunt saraca, doar ca nu-mi permit toate mofturile ca ceilalti).
Ce sa fac pentru a ma intelege cu majoritatea? Sau macar prima impresie sa fie buna? Cel mai frica totusi imi este ca aia care nu ma suporta sa nu-i intoarca pe toti impotriva mea... (pentru ca stiu cate gesturi si cate faze urate mi-a facut, plus de asta a tot lansat zvonuri despre mine, toata clasa considerandu-ma ciudata si nu mai stiu cum in gimnaziu)
Va rog ajutati-ma!
Dau fundita si vot la restul.
Multumesc anticipat! :* love struck

Răspuns Câştigător
| Mitti a răspuns:

Pai in primul rand trebuie ca sa sa te intelegi bine cu toti trebuie sa le spui lucruri despre tine si sa pari foarte vesela si prietenoasa tot timpul. Probabil nu te vei intelege chiar cu toti dar asta e. Nu conteaza daca nu iti permiti ce altii isi permit. Nu toti suntem la fel. Si daca reusesti sa iti faci noi prieteni zvonurile pe care le imprastia acea fata nu vor conta. Plus trebuie sa faci ceva in legatura cu tipa aia daca nu iti da pace. Vorbeste cu parintii ei sau cu dirigintele, ori sa ii raspunzi inapoi cu aceeasi moneda. (si eu am o fata in clasa care face tot la fel si eu ii raspund cu aceeasi moneda. Pentru mine merge asta. Sper sa te ajute si pe tine. )Asta e parerea mea. Sper sa ajute.

3 răspunsuri:
| VladConstantin20 a răspuns:

Bună!
Știu că nu e prea posibil dar de ce nu încerci să te împaci cu acea persoană? Adică vorbiți,spune-i că vrei pace,că vreți să vă înțelegeți.Știu că ți-a făcut lucruri neiertabile dar trecutul e trecut ți prezentul e prezent.În plus,ești la liceu acum,e un nou început așa că acum e ocazia bună să te împaci cu ea și să îți faci reputația așa cum vrei tu. Știu că e greu,dar vorbește cu ea, spune-i ce te deranjează, ce vrei și dacă i-ai greșit cere-ți și tu scuze. Îngropați securea războiului!
Sper că te-am ajutat happy

| petruta a răspuns:

Buna hai sa iti dau nij sfaturi cand terminatii cursuriile invita fetele la o terasa din banii tai, la lucarari sa iti ajuti toti colegii in afara de al 5 cel care te ignora, prin pauze fa-ti o gasca si povestiti ce ati facut ieri ce filme intereseante au mai iesit sa vorbesty cu fetele ce mai este in trend si ai sa vezi ca kolegii o sa indrageasca si cel de al 5 o sa te ig si mai mult dar nu o sa fie o problema pentru tine

| RaspundePlz a răspuns:

Si eu trec in clasa a9a si sunt nici eu de bani gata...eu zic sa nu ii dai atentie la a5a persoana si sa negi tot ce spune big grin. Apropo, in liceul in care merg eu nu cunosc pe nimeni sad.