| Marghy a întrebat:

Uitati, in septembrie intru in clasa a 9-a la liceu. In timpul gimnaziului am fost ciudata, inchisa in mine si foarte timida. Merg la filologie si am picat in clasa cu 6 colege din gimnaziu; restul colegilor nu ii cunosc. Daca aveti, va rog frumos, niste sfaturi cu privire la viata de boboc, as dori sa primesc si eu cateva. Stiti voi, in legatura cu noile imprejurari, noii profesori, copiii rai, baieti, anturaj etc. Sunt sigura ca voi avea nevoie. Va multumesc foarte mult, ofer funda!

1 răspuns:
| AnaMaariaa1996 a răspuns:

In primul rand trebuie sa scapi de timiditate. Viata de liceu,, de boboc'' este frumoasa daca stii sa o faci frumoasa si daca ai un colectiv adecvat. Eu te sfatuiesc ca inca din prima zi de liceu sa incerci sa fi cat mai sociabila, sa vb cu toata lumea si sa incerci sa-ti faci cati mai multi prieteni. Chiar daca ai,, picat'' cu cateva colege din generala, cum ai spus, incearca sa te comporti ca si cum ele nu te-ar cunoaste..adica? sa fi sociabila..sa vorbesti ..sa nu stai singura intr-un colt..sa-ti fie teama..sa astepti sa fi bagata in seama..colegele tale trebuie sa vada ca tu te-ai schimbat..Intri intr-o noua etapa..mult curaj. vorbeste, intreaba ceea ce nu stii..cunosti oamenii de aceeasi varsta ca si tine..mult curaj. sper sa te-am ajutat. Va fi bine ai incredere in tine. Bafta.