| CuteGirl1996 a întrebat:

Hei, TPU!
Anul acesta trec in clasa a 5a si voiam sa stiu cum este in gimnaziu.
Imi e frica de cum ma voi acomoda cu ceilalti copii din scoala, dar si cu noii colegi care o sa vina in clasa in care invat.Eu de fel,sunt mai timida si imi este frica,ca din cauza aceasta cei mai mari se vor lua de mine.
Inafara de asta as vrea sa stiu care sunt materiile noi pe care o sa le facem, cum este cu profesori si diriginta,si cum pot sa nu mai fiu asa timida sau cel putin cum ar trebui sa fiu?
Eu voi face acum orele dupa amiaza, voi mai avea timp si pentru mine, in afara de invatat?
Materiile sunt grele?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| lovecats123 a răspuns:

Si inca imi amintesc prima zi din clasa a 5-a.Eram asa emotionata.Imi era teama ca nu o sa reusesc sa imi fac prieteni si ca nu ma voi intelege cu profesorii.Eu eram la fel ca tine: timida si la inceput nici nu raspundeam la ore ( primele zile). Apoi dupa vreo doua saptamani nu mai aveam emotii.Frica disparuse.Ma imprietenisem cu toti colegii cu care zici ca ma cunosteam de o viata.La fel si cu profesorii ma obisnuisem care chiar erau prietenosi. (Sfat:ca sa primesti note mari si sa te placa profesorii trebuie sa dai o buna impresie de la inceput, sa fi activa si atenta).Si asa a 5-a a trecut ca prin zbor.Singurul lucrul pe care mi-l amintesc este ca am luat locul 1. Tot asa au trecut si ceilalti ani de gimnaziu.La un moment dat vei realiza ca esti a 8-a si ca deja trebuie sa te desparti de prieteni...scoala sad trist. Prea multe amintiri frumoase...pacat ca s-au sfarsit. Deci iti spun sa nu te mai alarmezi atat.Gimnaziu este o perioada unica si frumoasa.Aici vei da piept cu dragostea.Vei observa cum sunt oamenii si iti vei face prieteni pe viata de care iti va fi greu sa te despartiEu intru acum la liceu dar nu am nicio emotie, pur si simplu sunt nerabdatoare si sunt sigura ca liceul ma va maturiza pentru ca e si el la fel de frumos ca gimnaziul.Concluzie: linistete-te ca lucrurile vin de la sine

4 răspunsuri:
| doreal a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie chiar atat de frica. Diferit e faptul ca vei avea diriginta sau diriginte si profesori, cam atat. Intr-adevar, eu m-am acomodat destul de greu primul an, dar tu nu esti eu, tu esti tu happy. Materiile sunt cam aceleasi doar ca ti se va adauga o limba straina.

| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

Te inteleg perfect si eu am fost in situatia ta dar cu timpul te vei obisnui cu noii colegi si mai important este sa ignori ce spun altii despre tine
Eu cred ca ar trebui sa fii tu insuti, vei avea timp si de tine sunt sigura, materiile din clasa a 5 a sunt romana, matematica, biologia(stiinte ale naturii, vei face despre plante in clasa a 5 a )sport,desen,muzica,franceza,engleza,istorie, geografie, tehnologica, religie, optional(in clasa a 5 a se face informatica)nu e grea materia daca inveti

| lovecats123 a răspuns:

Ps:daca faci ore dupa amiaza o sa iti fie greu sa iesi dar eu te sfatuiesc sa inveti mai ales la inceput si sa te distrezi in weekend. Profesorii sunt la fel ca doamna invatatoare (pot fi chiar buni prieteni) si vei vedea ca in timp cu toste temele lor o sa ii iubesti ca pe parintii.pe diriginta mea eu o puteam numi mama.Ii spuneam orice problema, vorbeam cu ea la telefon.Ei poti sa ii spui orice.Eu in a 5-eram timida acum onsa am observat ca aceasta chestie mi-a disparut.Ca sa te intelegi bine cu colegii trebuie sa fi deschisa, prietenoada si amuzanta.iti spun eu ca umor atrage oamenii ca un magnet. EU credeam ca nu voi fi niciodata amuzanta insa acest talent l-am descoperit mai tarziu si ma bucur ca pot sa fiu eu chiar si printre straini.Deci timiditatea se vindeca in timp.BAFTA

| CuteGirl1996 explică (pentru lovecats123):

Iti multumesc foarte mult pentru sfat! :*