| El3nuTzZa_3230 a întrebat:

Buna TPU.
Ultima oara am luat -FB la testul de matematica ( 9, 50 )
Asa ca merg la olimpiada de matematica.
Inainte de olimpiada doamna ne-a dat niste foi.
Printre care am gasit una de pe 19.04.2008.
Acolo au avut o problema de logica:
Maria este mama Teodorei. Teodara este fiica Mariei. Fiica Mariei este Teodora. Mama Teodorei este Maria.
Care este mama fiicei Mariei?
Care este fiica mamei Teodorei?
Si stiti. mi-e cam frica, daca o sa ne dea asa ceva la concurs?
Sau daca no sa iau 80 +?
No sa merg la etapa Judeteana.
Asa ca este cineva pe TPU care ar putea sa-mi explice problema?
Multumesc. Fundita.
P. S nu vreau raspunsuri., gen : lasate de prosti rolling on the floor ia o carte

Răspuns Câştigător
| MissL a răspuns:

Gandeste logic. Sau pune exemplul in viata de zi cu zi... gandeste-te ca tu esti Teodora si mama ta este Maria. si analizeaza problema.
Maria este mama ta (teodorei)
Tu (Teodora) esti fiica mariei (mama ta)
Fiica(tu) mariei (mama ta ) este teodora (tu).
Mama Teodorei (mama ta) este este maria.

Care este mama fiicei Maria (mama fiicei mamei tale adica, nu esti chiar tu? adica teodora?) Deci raspunsul la prima intrebare este Teodora.
Care este fiica(tu) mameri Teodorei(fiica mamei tale. nu esti tu? adica teodora?) Deci al 2lea raspuns este tot TEODORA!

gandeste logic :* nu te panica cand vezi chestii din astea incurcate si mai bine fa-ti un desen sau pune exemplul in viaata de zi cu el. big grin sunt sigura ca treci la etapa judeteana happy SUCCES!

3 răspunsuri:
| MadneSsCat a răspuns:

Daca nu esti in stare sa faci problema asta mai bine nu te du la olimpiada da totusi ti'o explic. 1.Mama fiicei Mariei=> maria e mama ficei ei => mama ficei Mariei e chiar Maria2.Mama teodorei =Maria => care e fica Mariei?=> Teodora. incerci sa inlocuiesti functia (mama, fiica) cu numele big grin sper ca te'am ajutat

| bogdan_7896 a răspuns:

Pai logic alea 4 propozitii sunt aceleasi numa is schimbate
Care este mama fiicei Mariei? raspuns:Maria
Care este fiica mamei Teodorei? raspuns:Teodora

| theolina_8006 a răspuns:

Pai.o iei logic daca observi se repeta enuntul doar ca este schimbata ordinea.in concluzie aici e fiica mariei este teodora.la prima intrebare raspunsul este "maria" si la a2a este "teodor"...cum ar fi care este care este mama ta... ceva gen.parerea mea.
bafta:*