| anonim_4396 a întrebat:

Unii zic ca la 1, 70 si 60 kg arata grasi, eu am 1, 53 si arat gras ce e drept dar altii la 1, 70 arata mai obezii ca mine. Cat ar trebui sa slabesc pentru a fii normal? multi zic ca sunt supraponderal, dar nu arat obez, arat intre om normal si gras! Nu vreau dieta prea dura dar vreau sport dur! Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Greutate ideala pentru un baiat este cu 2 km mai mult fata de nr. de cm. ce trece peste un metru, la fete cu 2 kg mai putin. Ai 1, 53, greutatea ta ca baiat trebuie sa fie in jurul a 55 kg.

2 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Păi nu ai spus și câte kg ai. Ar trebui ca maximul să fie undeva pe la 53-54 de kg. Nu știu câte ai, însă dacă ai numărul „ideal" pentru înălțimea ta și tot te vezi gras, există două posibilități:
1. să fii o persoană mai puțin activă și să nu ai pielea tonifiată
2. să ai o concepție greșită despre ce înseamnă să fii slab/gras și să o revizuiești, pentru a nu ajunge la tulburări de alimentație.
PS: mai plinuț sau supraponderal nu înseamnă și obez.

| CristianGrigor1986 a răspuns:

Nu te preocupa prea mult de fizic. cum arati si cat cantaresti este doar un aspect al tau. tu ai si alte calitati pe care nu ti le pui in valoare.

termina cu obsesia de cum arat, cat de gras sau slab sunt si treci la alt subiect ca sunt altele mult mai importante.