| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Am o mare rugaminte...
Am de facut doua compuneri pe urmatoarele teme
1. Uneori este bine sa si suferi
2. Adevarul are pretul lui.

Am nevoie de doua idei de compuneri pe aceasta tema. Trebuie sa fie doua povesti captivante, interesante, din care sa rezulte aceste proverbe. Nu imi trebuie ceva argumentativ

Nu vreau compuneri intregi, doar povestea pe scurt.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai...

1. Poti vorbi despre o fata de 17 ani, careia i-a murit cel mai bun prieten ( om sau anima de companie)... aici descii tu cum a murit si cum a fost la inmormantare. Iar ea plangea intruna. Asa ca sora ei mai mare a venit tocmai din Anglia ca sa ii fie alaturi, si au purtat o discutie unde introduci si proverbul. Iar, dupa 7 ani, ea este casatorita si are copii. Din nefericire catelusul fetitei ei a murit. Atunci ea si-a adus aminte de ceea ce i-a spus sora eiwinking

2. Erau 2 prietene care se intelegeau de minune. Parca erau surori. Din nefericire una dintre ele a facut ceva ce a ranit-o pe cealalta ( alegi tu ce. legat de un prieten.) Si ea isi mintea intruna prietena pentru ca nu voia sa o raneasca. Pana la urma se cearta si undeva la dialog introduci si proverbul.
Pana la urma ele se cearta si nu isi mai vorbesc toata viata. Iar, peste 30 de ani, se intalnesc in parc. Erau asa de fericite ca s-au intalnit. Si cea care a zis proverbul si care a ranit-o pe cealalta ii explica totul :X

Sper ca te-am ajutatwinking Daca mai ai nevoie de compuneri ma poti anunta, i-au note fooarte bune pe compuneri si povesti facute de mine :*

| vlladd a răspuns (pentru anonim_4396):

Super ideile! Mersi mult! Da, cred ca o sa mai am nevoie de idei. Chiar ai imaginatie! Bravo!

1 răspuns: