| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! Vă rog ajutați-mă! Deci cam de vreo 4 luni eu am un prieten cel mai bun. Prietenia noastră a fost bună. Ne scriam pe whatsapp în fiecare zi și vorbeam pe apel până când de cam vreo lună la școală se comportă de zici că aș fii inexistentă adică nu mă bagă deloc în seamă și când vorbim pe whatsapp îmi zice că într-un fel credea că sunt supărată și d-asta nu m-a băgat în seamă.
2. Nu se implică să schimbe nimic în prietenie.
3. Când vorbesc cu el pe apel parcă îmi răspunde doar ca să nu mă supăr așa că nu l-am mai sunat.
4. Sinceră să fiu singura chestie care mă deranjează cel mai tare este că el nu i-a spus mamei lui că el vorbește cu mine sau că suntem cei mai buni prieteni, iar eu mamei mele i-am spus tot despre el.
5. Când trebuia să se ducă la un turneu de handbal stătea în autocar pe banchetă lângă un coleg de-al lui și vorbea cu mine pe whatsapp. Ei bine ca coleg lui să nu bată apropouri sau suspiciuni că vorbește cu cineva de la noi din clasă, mi-a schimbat numele cu alt nume de fată...
Vă rog ajutați-mă dau fundă! Vreau să știu dacă sunt într-o prietenie toxică!

Răspuns Câştigător
| anonim3247 a răspuns:

Este normal cum se comportă el cu tine în clasă și față de colegii din clasă.
Nu face asta că îi e rușine cu tine.
Nu vrea ca ceilalți să știe că te place că după aia râd de el.
Dar ceilalți râd de el de invidie că nu au și ei prietene.
Normal voi 2 trebuie să aveți 2 relații
- o relație la școală ca și cum nu sunteți împreună
- o relație după ore în care sunteți împreună
Așa se face cam până în clasa a 11.
Din clasa a 11 2 colegi de clasă nu se mai ascund de ceilalți colegi și stau împreună și în bancă și în pauze și vin amândoi la liceu și pleacă amândoi de la liceu.
Deci - până în clasa a 11 cam așa o să se comporte băiatul ăla ori cu tine ori cu alta.

6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Acum ai scris toata povestea si se intelege mai bine!
Pai afla ca relatia voastra tine doar de tine, eventual poti discuta cu prietenii/prietenele tale despre asta, dar in nici un caz cu parintii! Daca vorbesti cu parintii despre prietenii sau relatiile tale dai dovada de imaturitate, dai dovada cat de copila esti iar daca afla acel prieten ca tu spui tot despre voi la parinti, in prima secunda scapa de tine! Am fost in situatia asta si asa am facut! De ce? asta e o poveste mai lunga...
Apoi cum dracu sa-i zici lui maica-ta tot ce faci? tu pur si simplu nu ai nevoie de nimeni ca e acolo maica-ta pentru tine!
Iar daca acel baiat iti ascunde numele in conversatii are el motivul lui, nu stiu de ce te deranjeaza asta? faci din tantar armasar! Devreme ce vorbeste cu tine, asta e un motiv bun sa crezi in el! Cu cofuzia ta si cu:,, ii spun tot lui mami" il distantezi de tine si nu te mira de ce, maturizeaza-te!

| sammie a răspuns (pentru lpavel):

E normal ca mama să știe cu cine vorbesc. Eu n-am de gând să îmi ascund prieteniile de ea

| sammie a răspuns (pentru sammie):

Acum depinde cine e maică-ta pentru tine.

| sammie a răspuns (pentru lpavel):

Chestia e că nu am vorbit doar că i-am spus mamei mele de el. Rândurile pe care le-am scris nu au fost numai despre chestia asta? Sau ai citit printre ele? Nu vreau să fiu rea sau ceva dar chestia că i-am spus mamei mele despre el nu schimbă situația cu nimic și află că și el i-a zis mamei lui de mine.

| sammie a răspuns (pentru lpavel):

E ca și cum aș fii un copil d-ăla de 13 ani care are iubit și îl ascunde față de părinți. Acum nu știu ce prieteni ai avut tu care te-au părăsit din cauza asta dar asta înseamnă că aveau intenții rele față de tine și d-asta au scăpat de tine când au auzit că le-ai spus părințiilor despre ei.

| anonim3247 a răspuns:

Dacă ai 13 ani și ești la școala generală în clasa a 6 sau a 7 mai ai de așteptat cam 4 ani până la 17 ani și clasa a 11 la liceu ca să ai o relație cu un coleg de clasă așa cum vrei.