| anonim_4396 a întrebat:

buna TPU va rog ajutati-ma m-au sunat parintii din Spania, si erau foarte suparati mi-au spus ca am ajuns sa dau pachete de cafea la scoala, ca sa trec clasa, ca am ajuns pe mana varului meu, (adevarul e ca i-am spus sa ma ajute sa fac curat in camera, si i-am cerut bani pentru baterri pentru mouse) si ca stau toata ziua pe PC si ca sunt praf la fizica, e din cauza pcului mi-au spus ca nu sunt bun la nimic decat sa cer bani sa ii cheltui si atat, si au spus ca vin din Spania sa ma ia sa ma puna sa muncesc, iar apoi mi-a spus ca am 2 saptamani la dispozitie sa remediez situatia asta a mea, eu stau cu bunicii si unchii mei si varul e la el la tara el vine in timpul liceului, eu sunt la liceul economic el la industrial, e totul din vina PC-ului toata ziua ma joc pe el, va rog ajutati-ma dati-mi un sfat ce sa fac sa remediez situatia sa imi gasesc ceva de munca? vreau sa am banii mei sa nu depind de nimeni, plang. de suparare, parintii mei erau foarte suparati, eu sunt la liceul economic profil gastronomie. aici am putut ajunge, eu cred ca e cel mai de rahat liceu, daca invat bine ce pot ajunge? pot da la facultate? va rog ajutati-ma sunt intr-o situatie naspa, lumea asta bafreste, nu stiu cum au aflat., va rog ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Plankton a răspuns:

Salut, cel mai important lucru in momentul de fata, este sa renunti momentan la PC... tentatia este mare dar cu un strop de vointa, poti!
Te apuci de invatat la materiile la care ai probleme ( invatat serios ) si iti ceri scuze fata de parinti pentru comportamentul tau.
Ca slujba iti recomand sa te faci chelner pana termini liceul ( pe timpul verii sau daca gasesti cu program de weekend ).
Indiferent de ce liceu faci, nu te opreste nimeni sa te duci la Drept, Medicina, Finante Banci, Cibernetica etc.
Nu in ultimul rand, daca ai o situatie foarte proasta la anumite materii, il iei pe domnul/doamna profesor deoparte si iti ceri scuze fata de nivelul tau de pregatire si promiti sa il remediezi cat de repede posibil ( toate acestea cu "capul plecat" ). Ca expresia : Te faci frate cu dracu pana treci puntea.
Multa Bafta!