| Marinellaaa a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. de 2 ani sunt mutata in Italia pentru ca parintii mei lucreaza aici. m-au despartit de ce aveam mai drag : prietenii, distractia, scoala, colegii... nu stiu cum sa-i conving sa ne mutam inapoi, mereu ma vad ca stau suparata dar imi zic: O sa trecem peste. Eu vreau sa ma mut inapoi,chiar imi doresc, aici nu am niciun prieten, stau mereu in casa si nu fac nimic. va rog sa ma ajutati, dau funda celui mai bun raspuns sad

1 răspuns:
| RullerOfAllEvil a răspuns:

Daca te izolezi, nici nu iti vei face prieteni...
Incearca sa intelegi ca odata plecati, nu prea exista cale de intoarcere. Cel putin nu pentru parintii tai. Tu vei putea reveni sa faci facultatea aici, daca intr-adevar iti vei dori asta.
Si daca au plecat, nu au plecat de bine, ci probabil, pentru a-ti oferi tie un viitor mai bun si mai multe oportunitati.

In ceea ce priveste tara straina... pana cand nu o accepti tu si nu faci pace cu tine insati, nici ea nu te va accepta pe tine.
Incearca sa cunosti oameni noi. Apuca-te de sport, de role, de bicicleta, ia-ti un caine... incearca sa faci cunostinta cu oameni care au aceleasi interese ca tine.
Vei vedea ca in timp te vei integra.
Cunosc persoane plecate la 14-15 ani care au zis pana pe la 18 ca termina liceul acolo si apoi se intorc aici la facultate. Dar... ghici ce? Nu s-a mai intors nimeni. In primii ani veneau in vacantele de vara si erau ferm hotarati sa revina definitiv dupa absolvirea liceului.
Apoi au venit din ce in ce mai rar, pana cand in cele din urma au incetat sa o mai faca. Nu ii mai leaga nimic de Romania, in afara limbii vorbite. Vietile lor, prietenii lor, colegi, iubiti, pasiuni... toate sunt acolo. S-au integrat si le e bine.
Hai, capul sus! Nu e dracul chiar atat de negru!