| CoPcHiLaTooMiCa a întrebat:

va rog sa-mi spuneti daca basmul rodul tainic este cules de ioan slavici, sau compus de acesta, adica mai pe scurt ste o opera populara sau culta?

va multumesckiss

1 răspuns:
| myire a răspuns:

"Dintre basmele populare amintim: Praslea cel voinic şi merele de aur, Aleodor Împărat, Greuceanu, Zâna zânelor, Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte, iar

dintre basmele culte enumerăm: Ion Creangă – Harap- Alb, Mihai Eminescu – Făt Frumosdin lacrimă, Ioan Slavici – Rodul tainic, Ioan Slavici - Doi feţi cu stea în frunte, IoanSlavici- Tatal zmeilor."
extras din:
http://www.scribd.com/doc/59450105/Valoarea-Formativa-a-Basmelor