| anamariamitrea a întrebat:

Bună TPU, vin cu o întrebare și o poveste destul de lungă, dar sper sa ma puteți ajuta.
Deci eu acum vreo 2-3 săptămâni, când am aflat că, clasa mea organizează excursie, nu am vrut sa merg deoarece nu sunt chiar cea mai populara fata din clasa (sunt din Vaslui) și de când am început liceul nu prea m-am putut integra în noul colectiv. Și mi-am găsit câteva prietene în noua clasa dar nu sunt "populare". Chestia e ca am aflat mai apoi ca băiatul pe care îl plac, care e dintr-o alta clasa, vine în excursie cu clasa noastră. Și eu ca fraiera m.am înscris. În excursie vin CÂȚIVA copii doar de la mn din clasa și multi din alte scoli, copii cu fițe. Și fata cu care ma înțeleg eu cel mai bn din clasa nu a mai prins loc, chair dacă e din clasa organizatoare... Și m-am trezit într-o situație de toată jena, pt că efectiv nu am cu cn sta în autocar si/sau în cameră. Am întrebat pe aproape toate fetele și au deja cu cine sta. De retras nu ma mai pot retrage, excursia e vineri și am achitat complet deja. Realizez ce gafă am făcut dar în fine...
Întrebarea mea este ce pot face în aceasta situație? Cu cine sa stau? Menționez ca suntem 40 de copii, eu sunt și o persoana mai timida și mai retrasa, iar în grupul excursiei sunt și niște colegi nesimțiti cu care nu ma înțeleg de loc, și fix băiatul pe care il plac o sa stea cu ei în autocar.

2 răspunsuri:
| Stefxn a răspuns:

Mi-ai amintit de momentele mele "minunate" din gimnaziu cand mi se intampla fix acelasi lucru. Culmea eu sunt baiat deci pentru mine era si mai rau. In autocar s-a asezat pana la urma unul 'la intamplare' si in camera am ajuns sa stau cu cine a mai ramas pe din-afara. Sunteti numar par deci e categoric faptul ca macar cineva ramane pe din-afara impreuna cu tine. Pur si simplu va organizati in autocar, daca nu atunci va organizeaza dirigintele si gata. Sa nu crezi ca timiditatea sau impopularitatea e o piedica pentru ca fiecare are caracterul sau; de nu ai deja una sau cateva prietene bune cu care te distrezi eu zic sa-ti faci, te ajuta mult sa socializezi happy

| Tina_Criss_1997_hLuN a răspuns:

Damn, girl... Asta e cam nasol. Dar KEEP CALM! Te vad putin cam stresata. cu siguranta o sa gasesti tu pe cineva si fi spontana ^.^ Si timiditatea nu prea te ajuta. O sa te imprietenesti in autocar cu toti, nu iti fa griji. Pari ok happy Si in plus, nu ai de unde sa stii ce intervine! Eu zic sa lasi totul sa vina de la sine si sa nu mai fi retrasa. big grin