| Aallbbaassttrruu00 a întrebat:

Vin cu o situatie mai complicata... Deci sa spunem ca eu sunt baiat si ca am 15 ani. Eu acum 2 luni am reusit sa lipsesc 2 zile de acasa cu pretextul ca merg la o petrecere care dureaza cateva zile si care este destul de aproape de casa. Am reusit sa scap decat cu o mica cearta cu mama mea. Povestea in sine este una foarte lunga ..sa zicem ca eu am mers la sute de km distanta ca sa vad o persoana importanta pentru mine. Acum mai am o luna de scoala si dupa ce se termina as dori sa plec o saptamana de acasa si nu stiu ce pretext sa gasesc pentru parinti. Ajutati-ma. Fundita

6 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Știi că cu minciuna nu ajungi nicăieri, da? Părinții tăi au dreptul să știe unde umbli tu, când și cu cine. Consider că ar trebui să le spui.
Folosind astfel de pretexte, vei sta neliniștit întruna, pentru că oricând părinții tăi pot afla adevărul, iar asta nu de la tine.
Dacă ești destul de responsabil, asumă-ți responsabilitatea faptelor tale! Ai pe cineva special, poate vor înțelege. Poate că vor fi de acord cu aceasta. Sau poate nu.

| mihai69 a răspuns:

Mda... am avut și eu o gagică ce a plecat la un moment dat din București, așa că a trebuit să merg eu până la ea. E drept, aveam vreo 17-18 ani... Și pur și simplu m-am dus la ai mei și le-am spus frumos că plec și unde anume. Și că dacă au ceva împotrivă, oricum mă duc la ea. Dar au fost băieți salon - nu s-au opus.

| darrio2007 a răspuns (pentru mihai69):

Nu toti parintii sunt salon.Mai sunt unii si celula(de inchisoare).

| fuzzer a răspuns:

"Sa spunem", ai inceput problema cu o ipoteza, raspunsul tot ipotetic va fi. Ar fi bine sa le spui parintilor adevarul adevarat, cum te poti numi tu baiat? eventual barbat, cand nu esti in stare sa spui ce gandesti?

Răspuns utilizator avertizat
| Hakuouki a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai, spune-le ce si cum, cine stie poate te vor ajuta intr-un fel sau altul. Dar sa ii minti nu e frumos si mai apoi e si periculos pentru tine. Ai inceput cu "eu sunt baiat" atunci mergi si vorbeste cu parintii tai, eventual cu tatal, el s-ar putea sa fie mai intelegator si sa te sustina cand vei discuta si cu mama. Dar asa e cel mai bine.