| Anna0111 a întrebat:

Vineri am luat 3 la geografie dar fara sa ma asculte sau nota de la lucrare. Doamna ne-a pus sa scriem lectia din carte pana asculta cativa copii si mai erau 2 copii pana la mine si am zis sa mai invat din caiet asa ca nu am terminat de scris lectia. Pana la urma nu a ajuns la mine si a zis sa ne controleze sa vada daca am scris. Tot asa li s-a intamplat si la 4 colegi. Voiau sa mai invete din caiet ca poate ii asculta si nu au scris nimic. Cei care nu au scris i-a pus sa se ridice in picioare inclusiv eu. Apoi ne-a intrebat cum ne cheama si ne-a trecut 3-ul. Mie nu mi se pare corect. Doamna a inceput sa corecteze pe randul nostru iar ultimul rand normal ca au avut timp sa scrie tot. Ce sa fac? Cum sa-i spun mamei mele?

Răspuns Câştigător
| Anonimaa27 a răspuns:

Spune-i mamei tale exact asa cum s-a intamplat. Ea o sa inteleaga ca tu nu ai fost de vina si, eventual poate sa se duca sa vb cu profesoara. Nu este vina ta. O profesoara nu este platita ca sa va dea sa copiati lectia din carte ca niste robotei, fara sa va explicewinking

5 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Le poţi spune alor tăi, iar ei pot depunde plângere la director. Profesorii nu au voie să pună note din burtă. Pot pune doar pe ce ştii sau nu. Nu au voie să pună notă dacă eşti absent şi nu au voie să sancţioneze alte abateri disciplinare cu notă mică. Că d-aia există aia de la purtare. E ilegal ce-a făcut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i adevarul, o sa inteleaga.

| puppetmaster a răspuns:

Spune-i pur si simplu adevarul, explica-i ca voiai sa repeti ca in caz de te asculta sa iei o nota buna, si ca n-ai stiut ca se va intampla asta si poate ea te va intelege

| IoanaSorina a răspuns:

Ii spui pur si simplu ca a fost o greseala tot. Tu ai incercat sa inveti, si profesoara ti-a dat un 3 din prostia ei straight face Ii spui ca ti-ai repetat ca stiai ca o ajunga sa te ascullte si nu te-a mai ascultat...Si nu ai putut termina tot.
Totusi mi se pare o porcarie sa iti de-a 3 doar ca nu ai scris lectia.

| Anna0111 explică:

Va mulțumesc i-am spus si a zis ca eu nu sunt de vina. :*