| Ellaaa1993 a întrebat:

Vreau sa amanetez 2 inele si o bratara din argint, dar am 16 ani straight face Imi spune cineva va rog. daca chiar este obligatoriu sa ai 18 anistraight face? te pune sa semnezi ceva?! Multumesc. FUNDA cine imi da un raspuns mai detaliat straight face

Răspuns Câştigător
| RandomGirl a răspuns:

Am fost recent la amanetat si pot sa iti spun din proprie experienta.
In primul rand vrei sa vinzi obiecte sau sa le amanetezi? Daca le amenetezi va trebui sa platesti un comision, nu stiu sigur cum e cu amanetatul pentru ca eu le-am vandut, nu amanetat si sincer cred ca asa iesi mai mult in castig.
In al doilea rand, nu se merita sa vinzi argint pentru ca pretul e de genul 2lei/gram (cel putin atat e in orasul meu). Daca chiar vrei sa il vinzi sa stii ca e posibil sa ii faca mai multe teste. De exemplu eu aveam un lant de argint de vreo 30 g si eram 100% sigura ca e din argint. Nu mi l-a primit pentru ca avea o banuiala ca e doar suflat cu argint.
In al treilea rand trebuie obligatoriu sa ai peste 18 ani, o sa iti ceara buletinul si o sa semnezi un contract cu casa de amanet respectiva.
Sper ca te-am ajutat!
O seara placuta~