| Fumiko a întrebat:

Hei am o intrebare, eu sunt foarte deshidratata si ma vreau sa stiu daca bei de exemplu 1, 5 l de ceai si 0, 5 de apa e bine s-au trebuie neaparat apa, desi ceaiul este apa cu aroma de fructe, menta...Eu nu pot bea iarna 2 l de apa mi se parte scarboasa si foarte rece, vara e mai gustoasau.Multumesc mult, funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti bea cai, atata timp cat este neindulcit si este facut din plante (ceaiurile de fructe contin zahar, nu pot fi consumate in loc de apa)

Bula
| Bula a răspuns:

Daca bei 2 litrii de apa/ceai si tot te simti deshidratata, atunci mergi urgent la medic pentru incestigatii!
Poate fi semnul de inceput la cateva boli grave.

| Fumiko explică (pentru Bula):

Daca sti ce boli imi spui te rog frumos.

| Bula a răspuns (pentru Fumiko):

Dereglari de metabolism, problema la pancreas, tiroida, probleme dermatologice (evaporare excesiva) etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Ceaiul de plante neindulcit si la temperatura camerei, este la fel d e bun si sanatos ca si apa, dar trebuie sa bei minim 1.5 litri pe zi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa bei lichide... nu conteaza sub ce forma ca in final toate au apa

| CuriousStuff a răspuns:

Daca bei ceaiul foarte fierbinte are exact efectul invers fata de cel dorit un ceai fierbinte te deshidrateaza, daca il bei doar caldut poti sa il bei in loc de apa.
Sunt curios cum ti-ai dat seama ca esti deshidratata? Ce simptome ai?
Multa sanatate.

| Fumiko explică (pentru CuriousStuff):

Pai e foarte usor, am buzele uscate si mi se crapa repede la fel si pielea de pe palma, pofta de apa...Mie oricum mi-a spus medicul meu de familie.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Fumiko):

Una e o piele uscata si alta e deshidratarea. Deshidratat nu poti sa devii daca nu ai probleme cu hipotalamusul si ai acces la apa. Pentru ca setea te obliga se bei apa/lichide. Deshidratarea se vede facand pliu cutanat si vazand elasticitatea pielii, si alte teste, toate elementele sangelui sunt mai concentrate, deci pe cam toate hemoleucograma iese cu valori mai mari decat normale si altele...
Daca pielea ta e uscata, poti sa faci si intoxicatie cu apa, ca tot nu o sa se schimbe. Buzele se usca si se crapa din cauza vantului/frigului, daca le lingi cand iesi afara in perioada asta e perfect normal sa se crape. Pentru maini crema. Mai degraba de duci la dermatolog cu problemele astea.
Multa sanatate.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Gandeste-te ca anumite ceaiuri sunt diuretice, sa nu zic majoritatea. 1.5 l de ceai pe zi e cam mult, inverseaza, bea 1.5 l apa pe zi si 0.5 ceai.

| RainbowD a răspuns:

Cat mai multe lichide. Bere, vin, vodka, coniac, palinca. Glumesc. Si ceaiul e tot un lichid, deci poti sa bei.

| Rocsid a răspuns:

Niste buze crapate si piele uscata in sezonul rece e perfect normal... poti afla daca esti dezhidratata doar dupa anumite teste de sange si urina.
Poti sa bei ceai dar mai buna e apa.
Sa iti faci niste teste ar fi indicat pentru s0ar putea sa ai probleme de asimilare a apei din anumite cauze.

| Fumiko explică (pentru Rocsid):

Cand spun ca am buzele si pielea crapata nu ma refer de la frig fiindca eu ma fac cu crema si strugurel inainte de a pleca din casa chiar si cand stau in casa.Si buzele nu imi sunt mereu crapate dupa ce mise vindeca mi se vad clar uscate.

| Arummaculatum a răspuns:

Apa ar fi mai buna daca ar fi de la un izvor. Cea de la robinet are clor dar intr o cantitate suportabila.
Este sanatos sa bei ceai nu numai de menta, da eu zic ca poti sa renunti la "apa" fara arome cum zici tu pana la vara. Si eu sunt la fel.

| Fumiko explică (pentru Arummaculatum):

Multumesc de raspuns voi incerca.