| KM3 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati cu niste sfaturi. Sunt fata, am aproape 17 ani si problema mea este timiditatea. Imi doresc sa socializez mai mult ( sunt cam introvertita). Dar nu stiu exact cum sa incep. Am doar doua prietene foarte bune cu care ma inteleg de minune si alaturi de care schimb confidente, si doar cu ele mai ies si eu pe afara. A nu se intelege gresit, nu vreau sa am confidente cu tot orasul laughing Vreau scap de timiditate, sa imi extind orizonturile. Am impresia ca o sa mor singura daca stau in casa fara sa cunosc si alta lumehee hee

1 răspuns:
| Dobre_Alex_1999 a răspuns:

Hei, aceeasi problema o aveam si eu, vorbeam mereu cu aceeasi 2/3 prieteni si credeam ca nu mai am nevoie se nimeni, dar cand nu se aflau ei in preajma parca eram pustiu. Poti incepe gen sa vorbesti in oglinda ( suna ciudat, dar ajuta), la scoala te poti implica aproape in orice proiect, nu conteaza ca e pe placul tau sau nu, acolo vor mai veni persoane si vei intra in discutie, eu ma temeam mereu sa imi expun parerea, opiniile si ceea ce nu mi convine. Trebuie sa iei exemplu din jur asa cum ceilalti isi spun parerile si nimeni nu le da in cap, nici tie nu ti va da. Ar mai fi o varianta, iesi cu prietenele/ prietenii tai la suc si o sa mai aduca el 1 sau w 2 Sper ca te am ajutat!