| nessayaR a întrebat:

Sunt oarecum complexata de acest lucru. Toata ziua stau in casa si mi.as dori sa am cu cine sa ies si eu in oras, piscina etc dar nu am cu cine. Amicii nu prea am de fapt nu am deloc. Prieten nu am avut niciodata. Nu stiu cum sa fac sa scap de aceasta timiditate si sa-mi fie sa socializez mai usor cu alte persoane pe care nu le cunosc sa cunosc oameni noi. Nici nu stiu daca sunt timida sau introvertita.HELPPPPPPPP!

15 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

De unde esti? happy

| andru10best a răspuns:

Mai bine citesti niste carti despre dezvoltare personala, cum sa ai incredere in tine si cum sa relationezi cu oamenii, cum sa te cunosti mai bine. Poti sa te documentezi despre asta aici http://www.doartu.com/

| kzd a răspuns:

E doar o perioada scurta din viata in care esti mai singuratica, am trecut si eu prin asta. Nu e o problema, totul este sa incepi usor, usor.

| ShNySnYGer a răspuns:

Stiu cum e.
Pai trebuie sa ai un prieten sau o prietena cu care sa te intelegi mai bine decat cu restu.Cineva din clasa.
Trebuie sa iesi afara pentru ca altcumva nu ai cum sa iti faci prieteni din casa.
Ai cativa prieteni/colegi incearca sa te imprietenesti si sa deveniti foarte apropiati apoi restul prieteniilor vor venii si ei.
Dar trebuie sa fii increzatoare!

| DianaDiaa a răspuns:

Bun venit in lumea mea. Sfat....nu stiu nici pentru mine si chiar daca mai am o prietena ....degeaba o am, ca prefera sa stea singura in casa si in plus nici nu prea mai vb cu ea, in fine nu asta conteaza.
Ai auzis de herbalife? Daca nu ti se pare o prostie, incearca o sa te simti mult mai bine dar problema e ca nu stiu cati clienti o sa ai si toate astea.

| Alexander5 a răspuns:

In primul rand invata sa scrii corect.In al doilea rand ai putea sa te apuci de un sport (in echipa ) sau ai putea sa te inscri intr-o organizatie de voluntariat sau tineret( cercetasii le imbina pe amandoua -http://www.scout.ro/ )SUCCES!

| nessayaR explică (pentru Alexander5):

Mersi de sfat. Te rog sa-mi spui si mie ce nu am scris corect.

| Alexander5 a răspuns (pentru nessayaR):

'' Amicii nu prea am de fapt nu am deloc''
''si mi.as dori sa''
P.S.:Status-ul tau nu indica faptul ca esti timida, mai degraba treci neobservata prin multime si doresti ca oamenii sa te bage in seama tot timpul.

| Walve a răspuns:

Iesi din casa si spune cuiva "salut". E mai mult decat simplu. Doar sa nu fie vreun boschetar sau vreun mos ipotent.

| Nyxi a răspuns:

Depinde si de câți ani ai, probabil ești la școală nu? E imposibil să nu te înțelegi cu vreo colegă sau chiar un coleg, vezi dacă poți să le obții încrederea și după să deveniți prieteni chiar foarte buni happy

| nessayaR explică (pentru Nyxi):

Sunt liceu iar un coleg cu care ma inteleg foarte bine am dar problema e ca e de la tara si vine mai rar in oras.

| Anelym a răspuns:

Cati ani ai? Te schimbi tu..iti recomand sa iti faci un grup pe facebook intitulat "Ieseli"gen. in care sa adaugi mai multe persoane. Si sa intrebi acolo, care veniti la piscina, chestii din astea, eventual iesi si cu colegii tai, baga-te in seama ii vei surprinde placut..nu te gandi:"vai da cum o sa reactioneze? o sa creada ca is o proasta"in niciun caz! Succes si ai incredere in tine vei reusii! :*

| D3ZIS a răspuns:

Apucate de tatru... te va schimba radical... eu nu m-am apucat de teatru dein cauza asta dar am avut colegi. crede-ma e cea mai buna solutie big grin

| BIA103 a răspuns:

Si eu trec prin exact acelasi lucru, poate ca nu ai intalnit oamenii potriviti pana acum sau ai avut niste experiente umilitoare in trecu (ex. toata lumea a ras de tine pentru ca ai facut o mica greseluta, eu am trecut prin asat ) o sa gasesti niste prieteni potriviti la un moment dat, poate cand nu te astepti ai incredere in tine si totul va fi bine.

| appLlyvw a răspuns:

Pai nu prea stiu ce sa zis, ai incercat sa te joci jocuri on-line acolo iti poti face prieteni in ciuda faptului ca nu ii cunosti prieteni se fac si intre "4 pereti um sa-ar zice " nu numai fata in fata iti poti face un prieten bun si prin intermediul "pc-ului... acum este cel mai la moda" nu pot sa iti explit prea mult dar uite id-ul meu de mess dragos_florin1999@yahoo.com o sa iti explic mai multewinking