| teiubescsipunct a întrebat:

Vreau sa ma razbun pe fostul prieten ..am avut o relatie de aproape un an peste 3 lunii faceam un an iar azii ne-am despartit.
Am auzit ca sta cu o fata pe care nu ma suporta si no suport a fost cea mai buna prietena a mea si dupa a inceput sa ma barfeasca dar nu conteaza..si nu am crezut ca sta cu ea...
Tin prea mult la el cand am aflat am inceput sa plang iar cand l-am intrebat a zis ca asa este m-am enervat si l-am facut nesimtit si i-am zis ca il urasc din inima. dar in schimb il iubesc mias fii da viata pentruu el,
Decii cum am zis vreau sa ma razbun. pentruu ca m-a facut sa sufar enorm de mult am plans si cand mi-a zis ca asa ee.
va rog ajutati-ma sa ma razbun spuneti-mi cum s-o fac.
P.s fara comentarii rautaceoase si e genuu gaseste-tii pe altull (o s-o fac si pasta ) sau fii fericita totul trece,, si sa il tratez cu indiferentaa.
Vreau sa ma razbun sunt prea suparata nu a credeti nebuna nu sunt am inima bucatii.
Fundaa

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Razbunarea e arma prostului.

| iusy98 a răspuns:

Sa te razbuni este pacat(Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta şi din tot sufletul tău şi din toată puterea ta şi din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuţi).Eu iti propun sa incerci sa-l ierti si sa nu te mai gandesti la el si stii cum se spune:Mai are balta peste

| teiubescsipunct explică (pentru iusy98):

Dap dar vreau sa ii platesc cu aceiasii moneda ca sa vada cum e cand plangii si nu mai potii sa respirii sa cada cum e sa suferii.

| yosara a răspuns:

Buna! Nu ma pricep eu la chestiile astea, nu vreau sa par pompoasa zicandu-ti: "daca te razbuni, pari un om care inceraca sa muste un caine doar ca te-a muscat si el pe tine", sau "arata-i ce a pierdut". Aste sunt baliverne pentru tine. Probabil ca simti cum iti explodeaza capul de furie, numai privindu-i impreuna. De ce nu te intrebi de ce v-ati despartit? (cred ca te-ai intrebat asta, dar nu conteaza), daca te rezbuni(despartiti fiind din vina ta), totusi..nu pe el si...de ce te-a barfit ea?, probabil ca are motivele ei, iar acum incearca sa se razbune pe tine, combinandu-se cu fostul tau iubit. Am citit ca ati fost cele mai bune prietene, insa a inceput sa te barfeasca..deci nu erati cele mai bune prietene(de la inceput.Si zic asta deoarece daca acea prietenie era adevarata, nu se ajungea la asta). PS: probabil tu vroiai ca prietenia asta sa fie adevarata, si credeai in ea, insa din cate am citit, nu as putea spune si despre ea acelasi lucru.
Oricum, daca a durat atat de mult relatia voastra, nu poate uita foarte repede ceea ce s-a intamplat, deci cea mai dura razbunare ar fi sa te combini cu cineva, insa acel cineva sa-ti stie povestea, altfel iese urat gen: "m-ai folosit doar ca sa te razbuni"-eventual va afla toata lumeaa. Poti sa-i zici pur si simplu ca vrei sa se prefaca...zic (sa nu-si faca iluzii) sau in fine...cred ca te-ai prins tu. Cred. Oricum, razbunarea se face pe baza a ceea ce va despartit. Nu stiu povestea, deci am tastat si eu ce am crezut ca te va ajuta. Probabil am crezut prost, insa nu mai conteaza, faptul e deja consumat, iar eu iti urez succes. :*